Uczelnie i instytucje

Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service
06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek powiedział w piątek na Uniwersytecie Zielonogórskim, że celem, do którego dąży ministerstwo jest "jakość kształcenia na wyższych uczelniach, a nie ilość". Zaznaczył, że część ośrodków akademickich czeka konsolidacja.

Minister odwiedza ośrodki akademickie w związku z konsultacjami dotyczącymi zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. "Przed nami dużo problemów związanych z uczelniami wyższymi. Już wiemy, że część ośrodków akademickich czeka konsolidacja w związku ze spadającą liczbą studentów w Polsce" – powiedział minister Wieczorek. Zwrócił uwagę, że sytuacja ta nie dotyczy jednak woj. lubuskiego; przykładem jest Zielona Góra, w której działa jedna uczelnia wyższa - Uniwersytet Zielonogórski.

"Stawiamy na jakość kształcenia, a nie na ilość. To główny kierunek ministerstwa" – powiedział minister Wieczorek. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby uczelnie w danym mieście tworząc kierunki nie powielały tych samych.

Kolejnym ważnym problemem jest baza w akademikach. Minister podkreślił, że od lat nie dbano o akademiki, ich remonty czy budowanie nowych. W kraju jest około 100 tys. miejsc w akademikach. Minister nauki podał, że z tego 30 tys. miejsc nie nadaje się do zamieszkania. "Liczba miejsc dla studentów znacznie odbiega od średniej w Europie" – zwrócił uwagę minister Wieczorek.

Minister nauki zapowiedział prace nad ustawą pozwalającą właśnie na remonty oraz budowę nowych akademików. "Chcemy tworzyć godne warunku do nauki oraz mieszkania dla studentów" – mówił.

Prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, zwracał uwagę na spadek liczby studentów. "Każda uczelnia w kraju musi się przygotować na mniejszą liczbę studentów. Uczelnie nie powinny rywalizować ze sobą, tylko współpracować - oferując różne atrakcyjne kierunki nauczania bez ich powielania" – mówił prof. Strzyżewski.

Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński jako dobry przykład rozwoju szkolnictwa wyższego podał nowy kierunek medyczny na Uniwersytecie Zielonogórskim. "Każdego roku od jego uruchomienia studenci medycyny osiągają doskonałe wyniki w skali kraju" - zauważył. Nowym kierunkiem na UZ jest również prawo, które każdego roku przyciąga studentów do Zielonej Góry.(PAP)

pij/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera