Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Co najmniej 17 par sokołów wędrownych zamieszkuje wraz z potomstwem na najwyższych budynkach w Madrycie, stolicy Hiszpanii - wynika z szacunków organizacji pozarządowej Miejskie Sokoły (Halcones Urbanos).

Według stowarzyszenia założonego w 2022 roku przez hiszpańskich biologów, cytowanego w piątek przez agencję prasową Atlas, populacja sokołów wędrownych, które dotychczas stroniły od dużych aglomeracji miejskich, stale się powiększa.

Nasilająca się obecność tego gatunku widoczna jest szczególnie w centrum miasta, gdzie ptaki upodobały sobie wieżowce. Wśród budynków, na których składają jaja i wychowują potomstwo są m.in. obiekty służby zdrowia, banki oraz urzędy państwowe.

Jak powiadomiły władze ratusza i wspólnoty autonomicznej Madrytu, które wspierają badania nad obecnością populacji sokoła wędrownego w stolicy, część okazów tego zwierzęcia na stałe zamieszkało na terenach miejskich.

Dowodem na to jest analiza obrączek pary sokołów, które w 2023 roku złożyły jaja na budynku szpitala im. 12 Października w Madrycie. Zwierzęta te urodziły się w 2020 roku również na terenach miejskich: samica w Madrycie, zaś samiec w Leganes.

Pierwsza para sokołów wędrownych została zaobserwowana w centrum Madrytu w 1994 roku, na szczycie budynku madryckiego banku BBVA. Ptakom nie przeszkadzało hałaśliwe sąsiedztwo stadionu Santiago Bernabeu, na którym tysiące kibiców dopinguje piłkarzy Realu Madryt.

Hiszpania jest obszarem lęgowym dla sokoła wędrownego, który, wbrew swojej nazwie, jako dorosły gatunek rzadko oddala się od swojego rewiru lęgowego. Wędrują zazwyczaj młode okazy tego ptaka.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu

  • Fot. Adobe Stock

    W marsjańskiej dolinie znaleziono duże zasoby metali

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera