Studencki most kratowy z międzynarodowym uznaniem

Fot. Politechnika Warszawska
Fot. Politechnika Warszawska

Lekki łukowy most kratowy zaprojektowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej przyniósł zespołowi projektowemu drugie miejscu w międzynarodowym konkursie mostów stalowych Design and Construct Steel Bridge Competition (DE&CO) 2024. Studenci zdobyli także nagrodę za najlżejszy most.

Konkurs odbywał się w Turcji w dniach 6–10 maja. Most Kartal 1 zbudowali członkowie Koła Naukowego Mostowców przy Wydziale Inżynierii Lądowej PW. Nagrodzoną konstrukcję będzie można obejrzeć 25 maja podczas Dni Otwartych Politechniki Warszawskiej w strefie piknikowej przed Gmachem Głównym uczelni.

Jak poinformowała politechnika, w konkursie brano pod uwagę przede wszystkim ugięcie mostu podczas obciążenia oraz czas składania. Wpływ na punktację miały także waga i wygląd mostu.

Konstrukcję z poprzedniego roku, czyli podwójny łuk kratowy, studenci zoptymalizowali pod względem masy oraz prostoty konstrukcji. "Przy pomocy parametrycznego modelu stworzonego w Rhino Grasshopper oraz programu obliczeniowego GSA przeprowadziliśmy gruntowną optymalizację, testując różne krzywe łuków oraz układy skratowań. Zrezygnowaliśmy z łuku podwójnego na rzecz pojedynczego o zmiennej krzywiźnie, wykonanego z profilu prostokątnego, przyjęliśmy cięgna w ukladzie Nilsena oraz skratowanie typu N na płycie pomostu. W rezultacie udało nam się zredukować masę mostu o 53 kg (z 121 do 68) przy obliczeniowym ugięciu 2,4 mm w pionie dla obciążenia konkursowego, a sama konstrukcja stała się dużo prostsza wykonawczo" - tłumaczy cytowany na stronie uczelni Mateusza Rajda. Za stworzenie mostu odpowiadali również Piotr Ambrochowicz, Alicja Wolf, Daniel Stefanowicz i Oleg Lagonda.

Studenci zdecydowali, że ich most będzie niebieski. "Ma reprezentować niebo, po którym szybuje w pełnym majestacie biały orzeł – nasz symbol narodowy, a dodatkowo dobrze wkomponowuje się w krajobraz. Uznaliśmy, że to świetnie sprawdzi się zarówno w mieście, jaki i otoczeniu natury" – wyjaśnia Mateusza Rajda.

Konkurs DE&CO jest organizowany od 2007 roku. W tym roku w finałowej części rywalizacji wzięło udział 9 drużyn: z Turcji, Rumunii i Polski.

Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Laureaci nagród. Fot. Stowarzyszenie PRom

    Czasopismo popularnonaukowe „No Limits” z nagrodą specjalną stowarzyszenia PRom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera