Politechnika Opolska będzie kształcić trenerów aktywności fizycznej i zdrowia - poinformowała rzecznik prasowy uczelni Anna Kułynycz. Przy przygotowywaniu programu studiów wykorzystano doświadczenia skandynawskie w dziedzinie profilaktyki zdrowia.
Studia skierowane są do osób, które są zainteresowane aktywnym stylem życia i chciałyby w przyszłości profesjonalnie zajmować się aktywnością fizyczną, profilaktyką chorób cywilizacyjnych, promowaniem i kształtowaniem prozdrowotnych postaw lub odnową biologiczną.
"Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści zdrowotnych, jakie niesie regularne uprawianie sportu, szczególnie na świeżym powietrzu. Wpływa ono nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale także na zdrowie psychiczne, pomagając w redukcji stresu i poprawie nastroju. Zdrowe ciało bowiem to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim dobre samopoczucie i lepsza jakość życia. Program studiów został przygotowany w oparciu o najlepsze europejskie standardy, a inspirowany jest skandynawskimi rozwiązaniami, gdzie stawia się na profilaktykę zdrowotną, w której główną rolę odgrywa aktywność fizyczna" - wyjaśnia dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej prof. Dawid Bączkowicz.
Na liście przedmiotów są m.in. anatomia człowieka, biomechanika i analiza ruchu, fizjologia człowieka, psychologia zdrowia, profilaktyka nadwagi, edukacja żywieniowa, profilaktyka wad postawy, aktywne formy body&mind oraz fitness w wielu wariantach.
"Nasi absolwenci będą dysponować wiedzą o roli i znaczeniu stylu życia, w tym aktywności fizycznej i żywienia w profilaktyce zdrowotnej dzieci, osób dorosłych i starszych; potrafili zastosować środki i metody prozdrowotnej aktywności fizycznej, turystyki aktywnej oraz odnowy biologicznej i psychosomatycznej na potrzeby poprawy stanu zdrowia i jakości życia. Zostaną także przygotowani do podjęcia pracy zarówno z klientem indywidualnym i grupami osób w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej jako instruktorzy rekreacji ruchowej lub trenerzy personalni; instruktorzy odnowy biologicznej i masażu; specjaliści promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej oraz animatorzy czasu wolnego" – wylicza prof. Bączkowicz. (PAP)
Marek Szczepanik
masz/ agz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.