Lublin/ Ks. prof. Mirosław Kalinowski ponownie wybrany na rektora KUL

24.10.2023. Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. PAP/Wojtek Jargiło
24.10.2023. Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. PAP/Wojtek Jargiło

Ks. prof. Mirosław Kalinowski został w czwartek ponownie wybrany na stanowisko rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jego zdaniem uczelnie stoją przed nowymi wyzwaniami, które dotyczą m.in. sytuacji geopolitycznej, rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji.

O wyborze ks. prof. Kalinowskiego na drugą kadencję poinformował w czwartkowym komunikacie KUL. Był jedynym kandydatem na to stanowisko na kadencję 2024-2028.

Rektor podziękował Senatowi KUL za wybór i obdarzenie go zaufaniem, zaznaczając, że podchodzi z pokorą do kolejnej kadencji. Według niego przed polskimi uniwersytetami stoi obecnie wiele nowych wyzwań. „Dotyczą one m.in. sytuacji geopolitycznej w Europie i na świecie, w tym ekonomicznej, rozwoju nowych technologii, a przede wszystkim sztucznej inteligencji” - podkreślił rektor ks. prof. Kalinowski.

W jego wizji uniwersytetu i nauki – jak wyjaśnił - zdobywana wiedza, powinna iść w parze z holistycznym rozwojem studentów. „Możemy dużo wiedzieć, a nie posiadać mądrości. Dziś w dobie internetu i sztucznej inteligencji, każdy bardzo szybko może dotrzeć do teoretycznych informacji. Ale ważnym jest to, byśmy sięgali do klasycznych modeli uprawiania nauki i kształcenia” – stwierdził rektor KUL, dodając, że konieczne są również nowe technologie.

Wskazał też na dialog z różnymi środowiskami, potrzebę wymiany poglądów, z poszanowaniem systemów wartości wszystkich uczestników dyskursu. „Nasz uniwersytet nikogo nie wyklucza, ale mamy też swoją tożsamość. Nie oznacza to, że chcemy ją narzucać, to kwestia wolnego wyboru” – zwrócił uwagę ks. prof. Kalinowski.

Wśród priorytetów na najbliższe lata wymienił m.in. uzyskanie statusu uczelni badawczej, dostosowywanie oferty studiów do wymogów społecznych i rynku pracy, jeszcze większe wykorzystywanie nowych technologii, kolejne duże inwestycje infrastrukturalne, w tym związane z Wydziałem Medycznym i obiektami sportowymi.

„Możemy dużo wiedzieć, a nie posiadać mądrości. Dziś w dobie internetu i sztucznej inteligencji, każdy bardzo szybko może dotrzeć do teoretycznych informacji. Ale ważnym jest to, byśmy sięgali do klasycznych modeli uprawiania nauki i kształcenia” – stwierdził rektor KUL, dodając, że konieczne są również nowe technologie.

Ks. prof. Mirosław Kalinowski pełni funkcję rektora KUL od 2020 r. Jest teologiem, specjalizuje się w teologii pastoralnej, homiletyce, opiece paliatywnej i współczesnych formach przekazu wiary. Od 1993 zawodowo związany z KUL. Pełnił m.in. funkcje: prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą (2004–2008) i dziekana Wydziału Teologii (2008–2016).

Inicjator prowadzenia studiów w Areszcie Śledczym, zaangażowania uniwersytetu w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz utworzenia Centrum Polonijnego KUL. Społecznie sprawuje również funkcję prezesa Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych – Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Obecnie KUL kształci ok. 9 tys. studentów, z czego ponad 800 to osoby z zagranicy, z 55 krajów. W październiku ub.r. kształcenie na pierwszym roku rozpoczęło 3 tys. osób. Nauka prowadzona jest na ok. 100 kierunkach i specjalnościach z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, technicznych i przyrodniczych, teologicznych, filozoficznych, prawnych i medycznych.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera