Chiny/ Trzech tajkonautów z misji kosmicznej Shenzhou-17 wróciło na ziemię

25.04.2024 EPA/WU HAO
25.04.2024 EPA/WU HAO

Trzech tajkonautów z misji kosmicznej Shenzhou-17 (Boski Statek) wylądowało w Dongfeng na pustyni Gobi, w Autonomicznym Regionie Mongolii Wewnętrznej – poinformowała we wtorek agencja AP.

Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin zakończyli sześciomiesięczną misję na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac).

Od 25 kwietnia br. przebywa tam nowa załoga, która przybyła statkiem Shenzhou-18. W jej skład wchodzi dowódca 43-letni Ye Guangfu oraz 34-letni Li Cong i 36-letni Li Guangsu. Spędzą oni na stacji sześć miesięcy, podczas których m.in. zainstalują sprzęt do utylizacji śmieci kosmicznych, a także prześlą zdjęcia, które będą wykorzystywane na zajęciach akademickich przez studentów.

Chiny zapowiedziały, że w 2024 r. mają odbyć się dwa loty statków kosmicznych z ładunkiem oraz dwie misje załogowe.

Program kosmiczny Chin zakłada wysłanie tajkonautów na Księżyc, a także sprowadzenie próbek z Marsa do 2030 r. Planowane są także trzy misje bezzałogowe na Księżyc w ciągu najbliższych czterech lat. Chiny mają także udostępnić swoją stację kosmiczną zagranicznym astronautom i turystom kosmicznym.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera