Uczelnie i instytucje

Radosław Nielek dla "PB": w NASK prowadzono gospodarkę rabunkową

 05.04.2024. Siedziba NASK w Warszawie. PAP/Rafał Guz
05.04.2024. Siedziba NASK w Warszawie. PAP/Rafał Guz

Nowy szef NASK widzi instytut w roli regionalnego lidera w obszarze cyberbezpieczeństwa. Najpierw jednak trzeba skończyć audyt (zajmuje się nim skarbówka) i generalne porządki, m.in. z... szachistami i podejrzanymi fakturami - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

W wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" nowy szef Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB zwrócił uwagę m.in. na nieefektywne działanie Instytutu na poziomie organizacyjnym, np. bardzo długie procedury. "Często dwadzieścia osób akceptujących umowę czy dokument – przy jednoczesnym braku jasnej odpowiedzialności" - powiedział.

Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnienie w NASK-PIB wzrosło o blisko 500. "Regularnie zdarzały się miesiące, w których NASK zwiększał zatrudnienie o 30 osób" - zauważył. Dodał, że niektóre osoby zatrudniano do konkretnych projektów, np. czterech szachistów do olimpiady szachowej. "Projekt się skończył, a szachiści zostali. Bez zajęcia oczywiście. Rozwiązałem z nimi umowy, niestety takich przypadków jest więcej" - powiedział Nielek.

Pytany przez dziennik, czy odkrył jakieś działania na granicy prawa, potwierdził, wskazując m.in. na "podejrzane faktury" w pionie marketingu i komunikacji. "Okazało się, że możemy mieć do czynienia z fikcyjnymi usługami. Chodzi o co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Podjąłem w tej sprawie decyzje dyscyplinarne i złożyłem doniesienie do prokuratury" - powiedział.

Nielek ocenił w "PB", że "w ciągu ostatnich dwóch lat w NASK prowadzono gospodarkę rabunkową". Podał m.in., że "Instytut musiał ze swojego budżetu wesprzeć kwotą ponad 80 mln zł Fundusz Cyberbezpieczeństwa, ponad 30 mln zł zasiliło fundusz CEPiK".

"Przez 20 lat pracownicy NASK i kolejni dyrektorzy budowali poduszkę finansową. Przejedzono ją w dwa lata!" - dodał.(PAP)

pak/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Paweł Wernicki

    Redakcja miesięcznika "Delta" z Nagrodą Główną w konkursie Popularyzator Nauki

  • 09.10.2024. Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. PAP/Radek Pietruszka

    Gdynia/ Wiceszef MI: w przyszłym roku więcej pieniędzy na uczelnie morskie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera