Chiny/ Wystartował statek Shenzhou-18 z trzema tajkonautami na pokładzie

25.04.2024 EPA/WU HAO
25.04.2024 EPA/WU HAO

Chiński statek kosmiczny Shenzhou-18 (Boski Statek) z trzema tajkonautami na pokładzie wystartował w czwartek z centrum lotów kosmicznych Jiuquan na skraju pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach – poinformowała agencja Reutera.

Członkowie nowej misji kosmicznej przejmą obowiązki zespołu Shenzhou-17, który od października ubiegłego roku obsługuje chińską stację kosmiczną Tiangong (Niebiański Pałac).

Dowódcą załogi jest 43-letni Ye Guangfu, który ma doświadczenie w lotach kosmicznych, ponieważ brał udział w misji Shenzhou-13 w 2021 roku. Jego dwaj towarzysze to nowicjusze: 34-letni Li Cong oraz 36-letni Li Guangsu są pilotami myśliwców.

Załogę, tuż przed wejściem na pokład statku kosmicznego, żegnała grupa dzieci machających flagami. W tle brzmiały chińskie patriotyczne melodie.

Shenzhou-18, wyniesiony na orbitę przez rakietę typu Długi Marsz 2F, ma dotrzeć do stacji kosmicznej sześć i pół godziny po starcie.

Chińska Załogowa Agencja Kosmiczna zapewniła podczas konferencji prasowej, że rozwój i budowa systemów, które mają umożliwić lądowania chińskich astronautów na Księżycu, postępuje zgodnie z planem. W ocenie agencji oznacza to, że misja na Księżyc może zostać zrealizowana do 2030 roku.

Chiny zapowiadają, że w 2024 roku mają odbyć się dwa loty statków kosmicznych z ładunkiem oraz dwie misje załogowe. (PAP)

mzb/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera