Kość dinozaura odsłania tajemnice rozpadu kontynentów

Znaleziona w Australii kość dinozaura podważa ustaloną teorię na
temat rozpadu i przemieszczania się kontynentów - informują
naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".

Mierzącą 19 cm kość znaleziono w południowo-wschodniej Australii. Należała do bliskiego kuzyna Megaraptora. Megaraptor, dwunożny, krwiożerczy dinozaur, 90 mln lat temu władał dużą połacią obecnej Ameryki Południowej.

Znalezisko może mieć wpływ na teorie mówiąca o rozpadzie superkontynentu, zwanego Gondwaną, z którego ukształtowały się kontynenty południowej półkuli. Gondwana rozpadła się w epoce kredowej na Amerykę Południową, Afrykę, Antarktykę i Australię.

Dotychczasowa teoria rozpadu Gondwany głosi, że jako pierwsze, 120 mln lat temu, oderwały się Ameryka Południowa i Afryka. Australia pozostała złączona z Antarktyką. Oba kontynenty rozpadły się 40 mln lat później - 80 mln lat temu. Od tego czasu Australia stała się wyspą, na której wykształciła się swoista fauna i flora.

Znaleziona niedawno kość jest pierwszym, jak dotąd, ogniwem, które łączy dwunogie mięsożerne dinozaury z Australii i z innej części Gondwany.

Odkrywca skamieniałości, Nathan Smith z University of Chicago w Stanach Zjednoczonych, uważa, że australijski dinozaur był tak podobny do południowoamerykańskiego Megaraptora, iż trudno sobie wyobrazić, że dwa kontynenty rozdzieliłyby się tak wcześnie. Jeśli by tak było, dinozaury ewoluowałyby w innych kierunkach, przystosowując się do odmiennych warunków środowiska.

Smith spekuluje, że pomiędzy Ameryką Południową i Zachodnim Archipelagiem Antarktycznym mógł przetrwać most lądowy, który zanikł 40 mln lat temu. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera