Historia i kultura

Warmińsko-mazurskie/ Muzeum w Ełku wyda monografię skarbu monet z XVII w.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Muzeum Historyczne w Ełku wyda monografię odkrytego przed czterema laty skarbu blisko 700 monet z XVII wieku - podał we wtorek ełcki magistrat. Dofinansowanie na ten cel przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na przygotowanie i wydanie książki zawierającej pełne opracowanie skarbu wraz z dokumentacją fotograficzną wybranych monet muzeum pozyskało ponad 35 tys. zł z ministerialnego programu "Ochrona zabytków archeologicznych".

Skarb składający się z blisko 700 monet z XVII wieku jest uważany za największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku. Odkryli go w 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Jaćwież". Monety znaleźli w hałdach ziemi wydobytej podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Są one zróżnicowane pod względem pochodzenia i nominałów. Znajdują się wśród nich numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie - orty, trojaki, szóstaki i szelągi.

W 2023 r. monety zostały poddane konserwacji i analizie składu pierwiastkowego. W tym roku skarb będzie poddany analizie numizmatycznej. Wyniki tych badań mają się przyczynić do rozwoju studiów nad nowożytnym obiegiem pieniężnym Prus Książęcych oraz produkcją menniczą prowadzoną przez Szwedów w XVII w. w Inflantach.

Obecnie Muzeum Historyczne realizuje także projekt digitalizacji i udostępnienia tego zbioru. Jeszcze w tym roku na stronie cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl będzie można obejrzeć galerię ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości 671 monet. Ponadto wizerunki 50 najważniejszych egzemplarzy zostaną udostępnione na portalu kronika.gov.pl oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych. (PAP)

Marcin Boguszewski

mbo/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera