Uczelnie i instytucje

Politechnika Opolska krajowym liderem w międzynarodowym rankingu uczelni w dziedzinie inżynierii

06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

Według tegorocznego, międzynarodowego rankingu Research.com, Politechnika Opolska zajęła najwyższe miejsce wśród polskich uczelni w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Jak poinformował PAP prof. Grzegorz Królczyk z PO, w tegorocznym zestawieniu uczestniczyło ponad 500 uczelni z 52 państw.

Zdaniem prof. Grzegorza Królczyka, prorektora ds. nauki i rozwoju opolskiej uczelni, wynik rankingu to najlepszy dowód na możliwości zaistnienia w świecie nauki także mniejszych ośrodków, które potrafią konkurować z dużymi jednostkami, nawiązując kontakty z przemysłem, zainteresowanym dostępem do badań i kadry skupionych na rozwiązywaniu problemów zgłaszanych ze strony gospodarki.

"Tak wysoka pozycja jest potwierdzeniem aktualności naszych badań i weryfikacją kierunku rozwoju. Nie tylko awansowaliśmy w krajowym zestawieniu z trzeciego miejsca w zeszłym roku, ale również wzmocniliśmy pozycję naszej uczelni na arenie międzynarodowej. Rok temu zajęliśmy 259 miejsce na świecie, teraz już 239" - wskazał.

"Oprócz oczywistej satysfakcji to przede wszystkim potwierdzenie, że badania naukowe prowadzone na Politechnice Opolskiej są na światowym poziomie" - ocenił prof. Królczyk.

Z Polski ocenie poddano sześć uczelni. Inne ośrodki akademickie to: Politechnika Łódzka, Politechnika Lubelska, Politechnika Białostocka, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Gdańska (odpowiednio 242, 262, 342, 350, 511 miejsce w rankingu światowym).

W tegorocznej, trzeciej edycji międzynarodowego rankingu, w dziedzinie inżynierii mechanicznej uwzględniono 542 uczelnie z 52 państw. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/ ktl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera