Beskidy/ Pierwsze nietoperze przyleciały po zimie do szkoły w Brennej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pierwsze nietoperze przyleciały już na strych szkoły w Brennej w Beskidzie Śląskim – dowiedziała się PAP od pracowników miejscowej informacji turystycznej. Od 2 maja ssaki te będzie można podpatrywać dzięki specjalnemu obserwatorium, które zostało tam utworzone.

„Pierwszych kilka nietoperzy już jest. To jeszcze niewiele, ale będzie ich więcej: w zależności od dnia - nawet około setki” – podali pracownicy informacji turystycznej.

Kolonia nietoperzy spędzi na strychu szkoły w Brennej wiosenne i letnie miesiące. Bytują tu dwa gatunki - podkowce małe i nocki duże. Zimą chroniły się w jaskiniach w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej. W czerwcu na strychu przyjdą na świat młode.

Brenneńskie nietoperze podpatrywać można dzięki stworzeniu w szkole specjalnego obserwatorium. W tym roku zostanie ono udostępnione w Noc Muzeów 2 maja. Dostępne będzie do końca września, od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 13. Uprzednio trzeba się jednak umówić za pośrednictwem biura informacji turystycznej.

Obserwatorium, które umożliwia podpatrywanie oraz podsłuchiwanie nietoperzy, składa się z dwóch części. Można je oglądać przez weneckie lustro. Przeszklenie wygłusza dźwięki i nie przepuszcza światła. Przez głośniki słychać natomiast odgłosy zwierząt. Na parterze szkoły utworzona została sala medialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery na strychu.

Na świecie żyje ponad 980 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce - 25. Część z nich zagrożona jest wyginięciem. Na strych szkoły w Brennej przylatują od wielu lat. Późną wiosną rodzą się tu młode, które również będzie można zobaczyć. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Czachorowski: komara tygrysiego w Polsce nie stwierdzono, ale może już tu być

  • Fot. Adobe Stock

    Beskidy/ Dwa nowe gatunki roślin odkrył naukowiec na Babiej Górze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera