GIOS: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.

W przesłanym komunikacie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) poinformował, że w trakcie konferencji zorganizowanej w piątek w Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano wyniki uzyskane w ramach projektu "Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich z wykorzystaniem metody mozaikowego sonarowania dna w latach 2021-2023".

Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ Małgorzata Marcinkiewicz-Mykieta, cytowana w komunikacie podała, że uzyskane wyniki stanowią istotny wkład w zakresie aktualizacji stanu wiedzy o siedliskach dennych w polskich obszarach morskich. "Szeroki zakres badań, w szczególności badań geofizycznych wykonanych w ramach zadania jest elementem wyróżniającym zrealizowane przedsięwzięcie" - oceniła.

Wyjaśniła, że badania geofizyczne przeprowadzono na powierzchni ponad 7 tys. km2. "Uzyskane wyniki pozwoliły na identyfikację typów siedlisk na poziomie 5. europejskiej klasyfikacji siedlisk oraz na określenie ich powierzchni" - przekazała.

Ponadto na obszarze badań geofizycznych w ramach badań batymetrycznych i sonarowych zidentyfikowano 38 obiektów podwodnych, z czego 26 stanowią wraki, a 12 to obiekty innego typu (głównie szczątki ładunków).

Zapewniła, że informacje o zidentyfikowanych obiektach zostały zgłoszone do Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

W komunikacie podano, że projekt został zrealizowany na zlecenie GIOŚ przez Uniwersytet Morski w Gdyni oraz MEWO S.A. Wykorzystując zaawansowane technologie sonarowe, uzyskano dane, które umożliwią lepsze zrozumienie ekosystemów morskich i staną się fundamentem dla skutecznych strategii ochrony oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich.

Podano, że badania realizowano z wykorzystaniem echosondy wielowiązkowej oraz sonaru bocznego. Wyniki badań geofizycznych wykorzystano m. in. do przygotowania cyfrowego modelu dna oraz obrazu mozaiki sonarowej. Zaznaczono, że dzięki badaniom GIOŚ będzie mógł określić aktualny zasięg siedlisk dennych występujących Bałtyku.

W komunikacie GIOŚ zaznaczył, że prowadzenie monitoringu siedlisk dennych jest wypełnieniem zobowiązania nałożonego decyzją Komisji (UE) 2017/848 z dnia 17 maja 2017 r. ustanawiającą kryteria i standardy metodologiczne dotyczące dobrego stanu środowiska wód morskich oraz specyfikacje i ujednolicone metody monitorowania i oceny, oraz uchylającą decyzję 2010/477/UE oraz Dyrektywą Komisji (UE) 2017/845 z dnia 17 maja 2017 r. zmieniającą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE w odniesieniu do przykładowych wykazów elementów branych pod uwagę przy opracowaniu strategii morskich.(PAP)

pm/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 04.03.2024. Wiosenna migracja ptactwa wodnego na rozlewiskach Parku Narodowego Ujście Warty w okolicach Słońska. PAP/Lech Muszyński

    Ponad 7 mln zł na rewitalizację siedlisk i ochronę ichtiofauny w PN „Ujście Warty”

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy sprawdzili jak globalne zmiany środowiskowe wpływają na rozmieszczenie łosia w Eurazji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera