Uczelnie i instytucje

Powstał Ogród Nauki z grabami upamiętniającymi zasłużonych dla Politechniki Białostockiej

Białystok 06.1977. Politechnika Białostocka, Instytut Budownictwa Lądowego i Zakład Inżynierii Środowiska w gmachu przy ul. Wiejskiej 45C. gr PAP/Michał Sielewicz
Białystok 06.1977. Politechnika Białostocka, Instytut Budownictwa Lądowego i Zakład Inżynierii Środowiska w gmachu przy ul. Wiejskiej 45C. gr PAP/Michał Sielewicz

Pierwszych osiem grabów, które upamiętniają osoby zasłużone dla rozwoju Politechniki Białostockiej - utworzyło Ogród Nauki na kampusie uczelni. W ten sposób uhonorowano m.in. inicjatorkę powstania uczelni, prof. Eudokię Ostaszewicz, i pierwszego rektora, prof. Tadeusza Bełdowskiego.

Ogród Nauki PB powstał w ramach obchodów 75-lecia uczelni na terenie przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Tworzy go osiem grabów, które honorują osoby związane z uczelnią.

"Od tych ośmiu grabów zacznie się tradycja upamiętnia tych, którzy przyczynili się najpierw do powstania, a później do rozwoju Politechniki Białostockiej. To ich praca, ich zaangażowanie doprowadziły do tego, co mamy dzisiaj i oczywiście, co wszyscy tutaj będący, zamierzamy intensywnie kontynuować" - mówiła podczas inauguracji ogrodu rektor Politechniki Białostockiej prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Wśród osób, które wyróżniono w ten sposób, znalazła się m.in. prof. Eudokia Ostaszewicz, jak podaje uczelnia - jedna z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie światowej, wyższej uczelni technicznej, oraz prof. Tadeusz Bełdowski – pierwszy rektor PB. Tabliczki z ich nazwiskami, które zamontowano podczas wtorkowej uroczystości, znalazły się przy zasadzonych wcześniej drzewach.

Jak mówiła dr Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, drzewa zasadzono przy bibliotece, która jest zawsze "sercem" uczelni. "Kroczymy śladami wspaniałych klasyków Akademii Platońskiej - filozofowie spotykali się w gaju, a nie w salach. Dlatego zakładamy Ogród Nauki" - powiedziała.

Wyjaśniła też, że wybrano graby, bo to - jak podkreśliła - "wyjątkowe drzewa, wyjątkowo odporne, silne i trwałe". "Wszystkie cechy przypisywane grabom znajdujemy w dorobku naszych wspaniałych mentorów" - dodała.

Okazało się, że w miejscu, gdzie zasadzono drzewa, przed II wojną światową przebiegała w tym miejscu ulica Grabowa łącząca ówczesną Szosę Zwierzyniecką z ulicą Świerkową.

Ogród Nauki - jak podała uczelnia - wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju "Moja Zielona PB", w ramach której jednym z działań jest zazielenienie kampusu.

Politechnika Białostocka to największa w regionie uczelnia techniczna, jej kampus, w którym znajdują się wszystkie wydziały, akademiki, ale też centrum sportu czy biblioteka, położone jest niedaleko centrum miasta.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera