Miasta wysp Pacyfiku starsze niż sądzono

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osada, której resztki zachowały się na wyspie Tongatapu na Pacyfiku, została założone wcześniej, niż dotąd sądzono – informują naukowcy na łamach „Journal of Archaeological Method and Theory”.

Osada na wyspie Tongatapu (archipelag Tonga) powstała wcześniej, niż dotąd sądzono. Według najnowszych ustaleń było to ok. 300 r. n.e., a zatem na ok. 700 lat przed dotychczas przyjmowaną datą.

W badaniach, prowadzonych przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, wykorzystano m.in. lotnicze skanowanie laserowe. Najnowsze technologie połączono z tradycyjnymi metodami wykopaliskowymi.

Zdaniem naukowców osadnictwo polinezyjskie - rodzaj urbanizacji o niskim zagęszczeniu, było rodzimą innowacją, która z kolei rozprzestrzeniła się na wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku między XIII a XIX w.

"Gdy ludzie myślą o wczesnych miastach, zwykle przychodzą im na myśl tradycyjne, stare miasta europejskie ze zwartą zabudową i brukowanymi ulicami. To zupełnie inny rodzaj miasta" – opisuje kierownik badań, Phillip Parton.

Zapaść tej lokalnej urbanizacji spowodowana była przybyciem Europejczyków, w tym rozprzestrzenieniem się chorób przywleczonych przez nich z Europy. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Austria/ Odkryto kości mamutów sprzed 40 000 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Paracetamol może pomóc pacjentom z sepsą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera