Za kilka dni NASA zakończy rekrutację astronautów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Za kilka dni amerykańska agencja kosmiczna NASA zakończy rekrutację kandydatów na nowych astronautów. Spośród tego grona wyłonione zostaną osoby, które być może wylądują na Księżycu w ramach programu Artemis, a w przyszłości polecą na Marsa.

Astronautami NASA chce zwykle zostać bardzo wiele osób i taka okazja pojawia się co jakiś czas. Najnowsza kampania rekrutacyjna zaczęła się 5 marca i zakończy się za kilka dni (16 kwietnia br).

Czy Polacy mogą w niej startować? Niestety nie, chyba że posiadają również obywatelstwo amerykańskie, bowiem jest to warunek konieczny w kryteriach rekrutacyjnych NASA.

Dodatkowo należy mieć dyplom magisterski z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, takich jak inżynieria, nauki biologiczne, nauki fizyczne, nauki komputerowe lub matematyka. Dopuszczalne jest także ukończenie studiów medycznych. Kolejnym wymaganiem są trzy lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów magisterskich lub w przypadku pilotów tysiąc godzin pracy jako pilot dowódca, w tym co najmniej 850 godzin na samolotach odrzutowych.

Spośród cech osobowości przyszły astronauta powinien mieć umiejętności przywódcze, pracy zespołowej i komunikacji.

Wybranych kandydatów czeka dwuletni trening, obejmujący m.in. przygotowanie do spacerów w kosmosie, pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ale także robotykę, czy dowodzenie i pracę zespołową. Po ukończeniu szkolenia, kandydaci zasilą szeregi korpusu astronautów i będą mieć szanse na udział w misjach kosmicznych, w tym w planowanej załogowej eksploracji Księżyca.

Na jakie wynagrodzenie można liczyć jako amerykański astronauta? W ogłoszeniu o rekrutacji podana jest kwota 152 258 USD rocznie, czyli 12 688 USD miesięcznie. To około 50 tysięcy złotych miesięcznie.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera