Egipska bogini Nut to Droga Mleczna – twierdzi naukowiec

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Egipska bogini Nut, której ciało wyobrażano jako pokryte gwiazdami, reprezentowała Drogę Mleczną. Wskazują na to starożytne teksty i symulacje dawnego egipskiego nieba - uważa ekspert z University of Portsmouth (USA).

Starożytni Egipcjanie są znani z wysoce rozwiniętych wierzeń religijnych i jednocześnie z dużej jak na ówczesne czasy wiedzy na temat Słońca, księżyca i planet – przypomina astrofizyk, prof. Or Graur z University of Portsmouth.

Po wnikliwej analizie starożytnych tekstów i symulacji dawnego nieba, badacz, na łamach "Journal of Astronomical History and Heritage" sugeruje, że Drogę Mleczną można utożsamić z egipską boginią Nut.

Naukowiec tłumaczy, że Nut była boginią nieba, często przedstawianą jako kobieta z gwiezdnym ciałem wygiętym w łuk wokół jej brata – boga Ziemi – Geba.

Miała m.in. chronić Ziemię przed zalaniem przez wody wypełniające daleką otchłań, a także połykać Słońce o zachodzie i rodzić je o wschodzie.

Prof. Graur twierdzi np., że zimą widok naszej galaktyki przypominał opisywane w starożytnych tekstach rozłożone ramiona Nut, a latem – bardziej jej kręgosłup rozpościerający się na niebie.

„Natrafiłem na boginię nieba Nut, kiedy pisałem książkę na temat galaktyk i przyglądałem się mitologii Drogi Mlecznej. Poszedłem z córkami do muzeum, gdzie były zachwycone obrazem ułożonej w łuk kobiety, pytając mnie o związane z nią historie – opowiada naukowiec. - Wzbudziło o moje zainteresowanie i zdecydowałem połączyć astronomię z egiptologią, aby przeprowadzić podwójną analizę – astronomiczną i kulturową – poświęconą bogini Nut oraz temu, czy faktycznie można ją powiązać z Drogą Mleczną".

Jednocześnie astrofizyk zauważył podobieństwa w traktowaniu widocznej na niebie Drogi Mlecznej, między Egiptem i innymi kulturami.

"Moje badanie pokazuje także rolę Nut w przechodzeniu ze śmierci do życia w zaświatach oraz jej powiązanie z coroczną migracją ptaków. Przypomina to sposób, w jaki inne kultury postrzegają Drogę Mleczną. Na przykład niektóre ludy Północnej i Środkowej Ameryki mówią o drodze duchów, a w Finlandii i niektórych krajach nadbałtyckich mówi się o drodze ptaków" – podaje ekspert.

"Moja praca pokazuje, że łączenie różnych dyscyplin może zaoferować nowe wglądy w dawne wierzenia. Wskazuje też na to, jak astronomia łączy ludy z różnych kultur, rejonów i czasu. Praca ta to punkt wyjścia dla szerszego projektu katalogowania i badania multikulturowej mitologii Drogi Mlecznej" – mówi. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera