Troje naukowców z Polski otrzymało granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej oraz Grażyna Jurkowlaniec i Emanuel Gull z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali prestiżowe ERC Advanced Grants, przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). W sumie granty uzyskało 255 naukowców z całej Europy.

Jak poinformowała w czwartek ERC, w rozstrzygniętym konkursie Advanced Grants finansowanie o łącznej wartości 652 mln euro trafiło do naukowców reprezentujących 32 narodowości. Najwięcej grantów otrzymali naukowcy afiliowani w niemieckich instytucjach (50), francuskich (37) i holenderskich (23).

Granty otrzymali też naukowcy afiliowani w polskich ośrodkach naukowych. Tomasz Skotnicki reprezentuje Politechnikę Warszawską, a Grażyna Jurkowlaniec i Emanuel Gull - Uniwersytet Warszawski.

„Składam serdeczne gratulacje wszystkim nowym stypendystom ERC Advanced Grant! Dotacje te nie tylko wesprą czołowych badaczy w przekraczaniu granic wiedzy, ale także pomogą stworzyć ok. 2500 miejsc pracy dla naukowców ze stopniem doktora, doktorantów i innego personelu badawczego w całej Europie. To inwestycja w kolejne pokolenie genialnych umysłów. Nie mogę się doczekać, aby w nadchodzących latach zobaczyć wynikające z nich postępy” – powiedziała Iliana Ivanova, unijna komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, cytowana w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

„Gratulacje dla 255 badaczy, którzy otrzymają granty na podążanie za swoim instynktem naukowym w nowej rundzie finansowania. Szczególnie cieszę się, że tym razem wśród zwycięzców Advanced Grant znalazło się więcej naukowców w średnim wieku. Mam nadzieję, że zachęci to większą liczbę badaczy na tym etapie kariery do ubiegania się o te granty” – powiedziała przewodnicząca Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych prof. Maria Leptin.

Prof. Grażyna Jurkowlaniec, historyczka sztuki, zrealizuje projekt pt.: „Uczeni, zwierzęta, obrazy, geografie i sztuka: De-egzotyzacja Europy Wschodniej w okresie nowożytnym”. Jak sama przyznaje w rozmowie z PAP, woli używać angielskiej nazwy projektu: „Scholars, Animals, Images, Geographies, and the Arts: De-exoticizing Eastern Europe in the Early Modern Period (SAIGA)".

Prof. Grażyna Jurkowlaniec. Fot. Mirosław Kaźmierczak. Źródło: UW
Prof. Grażyna Jurkowlaniec. Fot. Mirosław Kaźmierczak. Źródło: UW

„W tłumaczeniu gubi się cały urok akronimu, który pochodzi od pięciu głównych kategorii zawartych w pierwszym członie tytułu, a jednocześnie jest homonimem wobec łacińskiej (i angielskiej) nazwy suhaka stepowego (Saiga tatarica), a więc jednego z gatunków, który będzie przedmiotem badań” – powiedziała naukowczyni.

Dodała też, że skupi się na opisaniu roli wizerunków tura, żubra, łosia i suhaka stepowego „w kształtowaniu pojęcia Europy Wschodniej między XVI a XVIII w.”. Badaczka chce odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze dotyczy „zależności między procesami rozwoju koncepcji Europy Wschodniej jako regionu a badaniem fauny Europy Wschodniej w epoce nowożytnej”. Drugie pytanie dotyczy natomiast „związku między postępami w historii naturalnej a rozwojem technik artystycznych (zwłaszcza graficznych)”.

Prof. Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej zrealizuje projekt pt.: „SelF-powerIng electroNics – the Key to Sustainable future (SFINKS)", który ma polegać na realizacji konwertera zamieniającego naturalne pływy ciśnienia atmosferycznego i temperatury na energię elektryczną. Projekt będzie realizowany w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej.

Prof. Tomasz Skotnicki. Źródło: Politechnika Warszawska
Prof. Tomasz Skotnicki. Źródło: Politechnika Warszawska

Prof. Emanuel Gull na Uniwersytecie Warszawskim zrealizuje projekt pt.: „Predictive algorithms for simulating quantum materials”. Naukowiec pochodzi ze Szwajcarii i jest związany również z Uniwersytetem w Michigan (USA). "Swój grant prowadzić będzie na Wydziale Fizyki UW, gdzie przenosi swoje laboratorium" - podał UW na stronie internetowej.

Prof. Emanuel Gull. Źródło: materiały prasowe UW
Prof. Emanuel Gull. Źródło: materiały prasowe UW

ERC od 2007 r. przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. ERC Advanced Grants to subsydia dla doświadczonych naukowców, o uznanym już dorobku. Dotacja może wynieść maksymalnie 2,5 mln euro na 5 lat.

Pełna lista nagrodzonych w czwartek naukowców jest dostępna na stronie internetowej.  (PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ mow/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera