Historia i kultura

Zachodniopomorskie/ Renesansowy talar odkryto w okolicy Duniewa

Źródło: Facebook/ Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
Źródło: Facebook/ Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W okolicy Duniewa (powiat kamieński) odkryto renesansowy talar książąt saksońskich – poinformowało we wtorek Stowarzyszenia im. św. Korduli. Monetę znaleziono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.

„Skontaktował się z nami rolnik, który jest właścicielem jednego z pól w okolicach wioski. Prosił o pomoc, ponieważ w trakcie prac rolnych zgubił odkładnicę do pługa” – poinformował prezes Stowarzyszenia im. św. Korduli Jacek Ukowski.

W trakcie przeszukiwań pola, na głębokości około 10 cm, natrafiono na srebrną monetę o wadze ponad 27 gramów i średnicy 4 centymetry. Moneta została przekazana do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim, gdzie członkowie Stowarzyszenia św. Korduli przekazują swoje odkrycia.

"Jest to renesansowy talar, wybity przez braci – współregentów księstwa Saksonii. Niezwykle rzadki numizmat, na który od czasu do czasu można jedynie natrafić na aukcjach internetowych" – poinformował dyr. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

"Po obu stronach monety dominują ikonografie współregentów, którzy współrządzili po śmierci ojca Jana Wilhelma w latach 1575-1603. Pierwszym z nich jest książę Fryderyk Wilhelm I, drugim książę Jan II" – przekazał Kurka.

Postacie na monetach przedstawione są od pasa w górę, mają na sobie zbroje, a w rękach trzymają zdobione pióropuszami szyszaki i miecze.

"Obaj książęta na szyi noszą duży kołnierz, tzw. kryzę, typową dla epoki późnego renesansu i świadczącą o wysokim statusie społecznym. Obie postacie są bardzo dobrze zarysowane, widać staranność w wykonaniu postaci i dbałość o każdy, najmniejszy nawet szczegół" – podkreślił Kurka.

Nie wiadomo, w jakich okolicznościach moneta znalazła się na tym terenie. Jedna z teorii zakłada, że mogła zostać zgubiona, gdy ktoś zatrzymał się napoić konie, ponieważ w pobliżu znajdował się stary szlak i dwa niewielkie stawy.

To kolejne odkrycie Stowarzyszenia im. św. Korduli. Jego członkowie w ostatnim czasie znaleźli m.in. trzy bulle papieskie. Pierwszą ołowianą pieczęć bulli z czasów tzw. niewoli awiniońskiej papieża Benedykta XII (1334-1342) odkryto w 2020 r. na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego. Kolejną bullę odkryto pod koniec lutego 2023 r. w trakcie prowadzonych prac archeologicznych przy ulicy Wilków Morskich w Kamieniu Pomorskim, a trzecia została znaleziona w marcu br. w okolicy Wysokiej Kamieńskiej.(PAP)

Nauka w Polsce

misz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera