Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.04.2024 aktualizacja 03.04.2024

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki Johanna Stritzke

, 02.04.2024. Muzyk-trębacz, rekonstruktor instrumentów historycznych Graham Nicholson prezentuje replikę historycznej trąbki z XVIII wieku z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa , 02.04.2024. Muzyk-trębacz, rekonstruktor instrumentów historycznych Graham Nicholson prezentuje replikę historycznej trąbki z XVIII wieku z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa

Replikę XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek Muzeum Gdańska. W przyszłości instrument zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem – poinformowała placówka.

Prezentacja repliki XVIII-wiecznego instrumentu odbyła się we wtorek w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. Jak przekazał w komunikacie prasowym rzecznik Muzeum Gdańska dr Andrzej Gierszewski, trąbka jest wykonana z mosiądzu, z elementami pokrytymi srebrem. Towarzyszy jej flara, czyli haftowany proporzec z herbem Gdańska, trzymanym przez dwa lwy.

„Instrument wykonał Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii. Muzyk-trębacz jest autorytetem wśród rekonstruktorów instrumentów historycznych. Flarę odtworzyła, na podstawie najstarszej gdańskiej chorągwi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, Aleksandra Kucharska z Narodowego Muzeum Morskiego” – wyjaśnił.

W informacji podano, że inicjatorem przygotowania repliki jest Paweł Hulisz, doktor nauk muzycznych, znany z zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses.

„Moją ambicją od początku było by replika tego instrumentu była tylko początkiem przywracaniu Gdańskowi jego dawnej audiosfery. We współpracy z Muzeum Gdańska planujemy nagrania historycznych sygnałów, a następnie utworów dawnych kompozytorów w formie płyty. Instrument będzie towarzyszył też niektórym wydarzeniom, np. Jarmarkowi św. Dominika” – podkreślił cytowany w komunikacie dr Hulisz.

Jak informuje Andrzej Gierszewski, przygotowanie repliki było możliwe dzięki dwóm muzeom, które przechowują oryginalne instrumenty muzyczne.

„W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przechowywana jest wykonana w 1749 roku we Wrocławiu trąbka Johanna Wilhelma Stritzke. Z kolei w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przechowywany jest instrument Johanna Christopha, ojca gdańskiego trąbomistrza” – tłumaczy.

Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski wskazał, że jest to bodajże pierwsza tego typu inicjatywa podjęta przez muzea w Polsce.

„Dzięki inicjatywie dr. Pawła Hulisza przygotowaliśmy trąbkę Johanna Stritzke, jednego z gdańskich trąbomistrzów, którzy działali i tworzyli instrumenty w naszym mieście. Wiemy, że Stitzke wykonał dla miejskiej kapeli przynajmniej dwa takie instrumenty, ale nie zachowały się do czasów obecnych. W rezultacie, po kwerendzie i przygotowaniu, ze wsparciem i przychylnością dr Anety Oborny, dyrektor Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, udało się nam nie tylko przygotować replikę instrumentu, ale też zaprezentować w Gdańsku jego oryginał” – stwierdził.

Instrument wykonany przez trąbomistrza we Wrocławiu w 1749 roku będzie można zobaczyć do 29 kwietnia w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia wystawy stałej. Najbliższa prezentacja towarzyszącej mu repliki przypadnie 26 kwietnia 2024 roku, podczas otwarcia Koszar Napoleońskich przy Twierdzy Wisłoujście.(PAP)

Dariusz Sokolnik

dsok/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024