Gawkowski wręczył dyplomy twórcom pierwszego polskiego respiratora

02.04.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (C) i prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński (C-2P) wraz z zespołem podczas spotkania, 2 bm. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Minister Krzysztof Gawkowski wręczył wyróżnienia zespołowi prof. Tomasza Topolińskiego za pracę przy projekcie i budowie pierwszego polskiego respiratora CoViVentilUCM02.  PAP/Tytus Żmijewski
02.04.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (C) i prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński (C-2P) wraz z zespołem podczas spotkania, 2 bm. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Minister Krzysztof Gawkowski wręczył wyróżnienia zespołowi prof. Tomasza Topolińskiego za pracę przy projekcie i budowie pierwszego polskiego respiratora CoViVentilUCM02. PAP/Tytus Żmijewski

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wręczył we wtorek w Bydgoszczy dyplomy zespołowi prof. Tomasza Topolińskiego za zaprojektowanie i zbudowanie w czasie pandemii COVID-19 prototypu pierwszego polskiego respiratora. Urządzenie nie trafiło do produkcji.

Prototyp respiratora CoViVenit#UCMO01 powstał po miesiącu pracy w lipcu w 2020 r. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym (obecnie Politechnika Bydgoska). Było to kilka miesięcy po tym, jak 4 marca 2020 r. stwierdzono w Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a 15 marca 2020 r. wprowadzono stan pandemii COViD-19.

Gawkowski pogratulował i podziękował członkom zespołu za pracę włożoną w opracowanie respiratora, wykazanie się społeczną odpowiedzialnością i troską o zdrowie Polaków w szczytowym okresie pandemii.

Wicepremier powiedział, że rząd zamierza rozwijać programy wsparcia uczelni i naukowców działających w obszarze nowych technologii, na pograniczu biznesu, tak, aby opłacała się im włożona praca. Podkreślił, że na wynalazkach powinno się zarabiać, a rząd nie powinien tego utrudniać, a wręcz wspierać takie działania i to zaangażowanie nie może ograniczać się do dobrego słowa.

"Najważniejszą kwestia jest zbudowanie wspólnoty interesów państwa, nauki i biznesu" – dodał Gawkowski.

W gronie wyróżnionych przez wicepremiera Gawkowskiego znalazło się kilkunastu członków zespołu kierowanego przez ówczesnego rektora uniwersytetu prof. Topolińskiego.

W pracę nad projektem respiratora zaangażowani byli pracownicy naukowi i studenci Wydziału Inżynierii Materiałowej oraz pracownicy firm Cimat i Medseven. Za stronę medyczną odpowiadał płk dr Robert Włodarski z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. W zespole byli specjaliści różnych dyscyplin, m.in. takich, jak mechanika, mechatronika, pneumatyka, elektronika i informatyka.

Na prace związane z prototypem respiratora uczelnia otrzymała 125 tys. zł dofinansowania z ówczesnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powstało 10 prototypów urządzenia.

Po zakończeniu prac uniwersytet przekazał pełną dokumentację respiratora konsultantowi krajowemu w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, wskazując jako producenta firmę Cimat. Konsultant krajowy 14 sierpnia 2020 r. wydał pozytywną opinię, ale respirator nie został wdrożony do produkcji.

Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera