Uczelnie i instytucje

Wałbrzych/ Filia wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w Wałbrzychu z nową siedzibą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie miała kolejną siedzibę. Władze miasta przekazały uczelni kamienicę o powierzchni użytkowej ok. 1,8 tys. metrów kwadratowych. Powstanie w niej m.in. centrum symulacji, pracownie i sale seminaryjne.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu posiada filię w Wałbrzychu od października 2023 roku. W środę prezydent miasta i rektor uczelni poinformowali, że na potrzeby uczelni przekazana została kamienica z przełomu XIX i XX w. znajdująca się przy al. Wyzwolenia 36/38.

"To kontynuacja projektu, który rozpoczął się zaledwie rok temu. To wtedy z prof. Agnieszką Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki i Romanem Szełemejem, prezydentem Wałbrzycha, zdecydowaliśmy o utworzeniu tu filii UMW. Teraz to kolejna i nie ostatnia decyzja o budowaniu Uniwersyteckiego Wałbrzycha" - powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

Kamienica ma powierzchnię użytkową ok. 1,8 tys. metrów kwadratowych. Ma w niej powstać centrum symulacji, sale seminaryjne, część administracyjna i wypoczynkowa. W budynku znajdzie się także miejsce dla pracowni biochemicznej, biofizycznej, mikrobiologicznej, mikroskopowej, komputerowej, do nauki anatomii i do diagnostyki laboratoryjnej.

"Przekazanie budynku dla filii UMW jest potwierdzeniem deklaracji prof. Piotra Ponikowskiego, że liczba kształcących się u nas lekarzy będzie rosnąć" - przekazał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Budynek będzie musiał zostać wyremontowany, prace potrwają dwa lata. Od października 2026 roku przy al. Wyzwolenia pojawią się pierwsi studenci.

"Z roku na rok będzie więcej studentów uczących się w filii UMW, która posiada pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej" - przekazała prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki.

Działająca od października 2023 roku wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu korzysta z obiektów należących do Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Obecnie na kierunku lekarskim kształci się tam 45 studentów. Podczas rekrutacji o jedno miejsce ubiegało się tam 10 kandydatów.

"Potencjał Wałbrzycha dla kształcenia przyszłych lekarzy jest fantastyczny. To przykład dla Polski - dobra współpraca z władzami lokalnymi i wsparcie procentuje. Mamy filię i prężnie się rozwijamy" - przekazał prof. Piotr Ponikowski.

Na 18 kwietnia zaplanowano dzień otwarty, w trakcie którego licealiści będą mogli zobaczyć, jaką ofertę ma wałbrzyska filia Uniwersytetu Medycznego.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera