Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
27.03.2024 aktualizacja 27.03.2024

Kraków/ Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektują modelową wiatę śmietnikową

31.03.2021. Kampus Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski 31.03.2021. Kampus Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski

Studenci Politechniki Krakowskiej przygotują pod okiem specjalistów modelowe projekty altan i wiat śmietnikowych, które mają być odpowiedzią na problemy i wyzwania związane z gospodarowaniem odpadów w Krakowie. We wtorek uczelnia wraz z MPO zainaugurowały projekt "Altana Przyszłości".

W ramach tej inicjatywy studenci Politechniki wraz z ekspertami z uczelni i specjalistami z MPO przygotują wzorcowe wytyczne, które posłużą do projektowania wiat śmietnikowych w nowych budynkach i na osiedlach, a także rewitalizacji istniejących już w Krakowie punktów gromadzenia odpadów, w których służby komunalne i mieszkańcy napotykają na trudności.

"Chcielibyśmy zwrócić uwagę na gospodarowanie odpadami. Te ogromne ilości śmieci, które produkujemy, są dużym wyzwaniem dla miasta. Jednym z elementów procesu gospodarowania odpadami jest ich gromadzenie i odbiór – i my się na tym skupiamy ze studentami. Chcielibyśmy stworzyć instrukcję, która pokaże zarządcom nieruchomości, projektantom, architektom, drogowcom, w jaki sposób projektować infrastrukturę, aby ułatwić proces odbioru śmieci" – powiedział PAP podczas spotkania z mediami rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Według danych MPO przeciętny krakowianin produkuje średnio blisko pół tony odpadów rocznie. W Krakowie znajduje się 15 tys. punktów odbioru odpadów, z których codziennie odbierane są 24 tys. pojemników. Prognozy wskazują, że liczba wszystkich odpadów w mieście będzie rosła – z obecnych 400 tys. ton rocznie do 500 tys. ton w 2040 roku.

Prezes MPO Henryk Kultys zauważył podczas konferencji inaugurującej projekt, że wyzwaniem jest nie tylko rosnąca liczba odpadów, ale również niedostosowanie istniejących już wiat do obecnych potrzeb. "Od ponad 10 lat funkcjonuje system pięciopojemnikowy. To powoduje, że altany, które może kiedyś były wystarczające, dzisiaj nie są" – zwrócił uwagę.

Jego zdaniem uciążliwości dla mieszkańców i służb komunalnych w korzystaniu z wiat śmietnikowych mogą mieć niekorzystny wpływ na cały system gospodarowania odpadów, w tym zniechęcać mieszkańców do segregacji odpadów i dbania o czystość przestrzeni wspólnej, a przez to utrudniać m.in. recykling.

Inicjatorzy projektu zauważają, że miejsca gromadzenia odpadów w Krakowie są często niefunkcjonalne, nieprawidłowo usytuowane lub źle zorganizowane. Część z nich jest zbyt mała, co wpływa na złe warunki sanitarne, jakość segregacji i przepełnienie pojemników. Wiaty bywają też usytuowane na końcu zbyt stromej lub zbyt długiej drogi, miewają też niewłaściwą nawierzchnię. Problemy rodzi czasem również zbyt wąska droga dojazdowa.

W ramach projektu "Altana Przyszłości" w interdyscyplinarnych grupach będą pracować studenci i eksperci trzech wydziałów Politechniki Krakowskiej - Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii Lądowej i Architektury.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024