Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
27.03.2024 aktualizacja 27.03.2024

2 mln zł dla Planetarium Śląskiego na sprzęt do obserwacji kosmosu

Chorzów, 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Zbigniew Meissner Chorzów, 28.12.2023. Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. PAP/Zbigniew Meissner

Sejmik Województwa Śląskiego ma przekazać Planetarium Śląskiemu dwa miliony złotych na budowę interferometru radiowego. Wicedyrektor instytucji Damian Jabłeka wyjaśnił, że nowy sprzęt poszerzy obecne zdolności obserwacji kosmosu z wykorzystaniem fal radiowych.

Zgodnie ze zmianami, których radni dokonali w wieloletniej prognozie finansowej woj. śląskiego, dwa miliony złotych trafią do Planetarium Śląskiego w latach 2024-2025. W tym czasie ma zostać zbudowany i uruchomiony interferometr.

"W Planetarium Śląskim mamy już 5-metrowy radioteleskop, który służy m.in. do obserwacji Słońca i kilkunastu innych radioźródeł (...) Aby poszerzyć jego możliwości, można stworzyć sieć, złożoną z co najmniej dwóch radioteleskopów, czyli interferometr, dzięki któremu będziemy mogli obserwować mniej wyraziste obiekty" – powiedział Jabłeka we wtorek w rozmowie z PAP.

Interferometr będzie wykorzystywany do prowadzenia prostych badań naukowych, ale przede wszystkim do zajęć dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą. W przeciwieństwie do klasycznego teleskopu optycznego, przy użyciu interferometru można dostrzec obiekty astronomiczne, które na co dzień przysłaniają np. chmury, ponieważ nie przedostaje się przez nie światło, ale fale radiowe już tak.

"Oczywiście to pewien proces, ponieważ kierując interferometr w dane miejsce, otrzymujemy tylko punktowy odczyt, coś w rodzaju pixela, a nie całego zdjęcia. Aby uzyskać +zdjęcie+, tzn. stworzyć mapę radiową nieba, musimy krok po kroku przeskanować wskazany obszar" – tłumaczył wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Efektem pracy interferometru, uzyskiwanym dzięki wsparciu specjalistycznego oprogramowania, może być widoczna na ekranie komputera mapa radiowa nieba, na której poszczególne obiekty są oznaczone różnymi kolorami.(PAP)

Patryk Osadnik

pato/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024