Największy polski satelita trafi w tym roku na orbitę

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Najbardziej zaawansowany i największy polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską – poinformowała w czwartek w komunikacie prasowym firma współodpowiedzialna za jego budowę. Masa orbitera jest porównywalna z masą wszystkich powstałych do tej pory polskich satelitów.

EagleEye, opracowany przez firmy Creotech Instruments i Scanway oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN, został zbudowany na autorskiej platformie HyperSat, która pozwala na prowadzenie różnego rodzaju misji kosmicznych. "Platforma to kluczowy element wielu cywilnych i wojskowych projektów na szczeblu krajowym i europejskim" – czytamy w komunikacie.

EagleEye jest pierwszym zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce satelitą o masie większej niż 50 kg. Tylko osiem grup kapitałowych w Europie tworzy tak duże orbitery, na całym świecie takich firm jest kilkadziesiąt.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

"Masa naszego satelity jest porównywalna z masą wszystkich kilkunastu polskich satelitów zbudowanych od początku krajowego udziału w eksploracji kosmosu. EagleEye będzie ważył ponad 50 kg. Poza naszą autorską platformą HyperSat, przetestuje również pierwszy polski wysokorozdzielczy system zobrazowania Ziemi firmy Scanway oraz komputer instrumentu opracowany w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. (…) Otwieramy rodzimym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów o masie powyżej 50 kg" – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

EagleEye będzie operować na bardzo niskiej orbicie (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit). Wysokość ok. 300-350 km pozwoli na precyzyjne obrazowanie Ziemi. Obecnie orbiter przechodzi końcowe testy i przeglądy wymagane przez firmę SpaceX, z której rakietą satelita zostanie wkrótce zintegrowany.

Firma Creotech Instruments odpowiada za przeprowadzenie całej misji, czyli przygotowanie platformy satelitarnej HyperSat oraz jej elementów składowych, integrację satelity i wyniesienie go na orbitę okołoziemską we współpracy z firmą ExoLaunch, która jest operatorem integracji SpaceX. Polska spółka ma też zapewnić łączność z satelitą, gdy ten znajdzie się na orbicie.

Rozwój platformy satelitarnej HyperSat rozpoczął się w 2017 r. Modułowa konstrukcja platformy umożliwia dostosowywanie jej do indywidualnych wymagań w misjach o różnorodnym zastosowaniu i profilu. Creotech Instruments zamierza w ciągu najbliższych kilku lat obsługiwać również satelity o masie do 200 kg.

"Platforma HyperSat może w przyszłości misjom optycznym, radarowym i komunikacyjnym. Także tym związanym z łącznością 5G, logistyką orbitalną i Internetem Rzeczy, naukowym, dotyczącym bezpieczeństwa i obronności" – dodaje Grzegorz Brona.

Platforma HyperSat została wybrana m.in. przez niemiecką firmę OHB w misji pierwszego testowego tankowania satelity na orbicie okołoziemskiej. Creotech Instruments będzie również – na zlecenie ESA – uczestniczyć w europejskiej misji księżycowej, której celem jest mapowanie zasobów naturalnych Srebrnego Globu przez satelitę opartego na platformie HyperSat.

Polska platforma ma być też częścią projektu Europejski Fundusz Obronności REACTS, zakładającego budowę technologii szybkiego reagowania na wypadek sytuacji kryzysowych. HyperSat jest podstawą krajowej misji PIAST (Nanosatelitarna konstelacja optoelektronicznego rozpoznania obrazowego PIAST – Polish ImAging SaTellites), w ramach której w przestrzeni kosmicznej zostaną umieszczone trzy nanosatelity służące Siłom Zbrojnym RP.

"Jak pokazuje wykorzystanie danych orbitalnych oraz internetowej łączności satelitarnej podczas wojny w Ukrainie, małe satelity zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki niskiemu kosztowi produkcji siły zbrojne mogą w ramach tych samych budżetów operować większymi konstelacjami, co zapewnia szybszy dostęp do precyzyjnego obrazowania terenu, ciągłą łączność w przypadku zagrożenia oraz nieustanny nasłuch wywiadowczy sygnałów elektronicznych i radiowych przeciwnika. Do realizacji tych zaawansowanych zadań najczęściej wykorzystywane są satelity ważące od ok. 50 do 200 kg, czyli mikro- i minisatelity" – mówi Marcin Mazur, kierownik projektu EagleEye w Creotech Instruments.

Zgodnie z danymi analitycznej firmy Euroconsult, rynek małych satelitów w latach 2013-2022 osiągnął wartość 30 mld dolarów, a do 2032 r. ma sięgnąć 111 mld dolarów. W najbliższej dekadzie na orbitę może trafiać średnio 2600 satelitów rocznie, czyli ok. 7 małych obiektów tego typu dziennie. Do tej klasy obiektów kosmicznych należą m.in. zapewniające satelitarną łączność internetową satelity Starlink firmy SpaceX, orbitery obrazowania optycznego Ziemi OneWeb firmy Planet i nawigacyjne satelity należące do Spire. Małe satelity zaczynają być wykorzystywane do precyzyjnej obserwacji Ziemi w zakresie światła widzialnego, w podczerwieni i przy użyciu radarów, zapewniają również globalną łączność radiową ze statkami i samolotami. (PAP)

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera