Japonia/ Odnotowano wzrost zakażeń paciorkowcem wywołującym rzadką i groźną chorobę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Japonii wzrosła liczba zakażeń bakterią paciorkowca wywołującą rzadką, ale groźną chorobę - paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) - poinformował Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w Tokio. W 2023 r. w Japonii odnotowano rekordową liczbę zakażeń - 941. Eksperci prognozują, że w 2024 r. może być jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę, że od początku br. odnotowano 378 przypadków.

STSS jest rzadką chorobą, która ma bardzo wysoki poziom śmiertelności, bo aż 30 proc. zakażeń kończy się śmiercią. Liczba przypadków STSS w Japonii drastycznie wzrosła po pandemii COVID-19; do 2020 r. ich liczba nie przekraczała 200 rocznie.

W 2022 r. podejrzenia wzbudziła też rosnąca liczba infekcji tym paciorkowcem u dzieci w Wielkiej Brytanii. Poziom zakażeń w Polsce również wzrósł od wybuchu pandemii, z paru przypadków do 100 w 2022 r. - informowała PAP.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS), wywołujący STSS, jest rodzajem bakterii występującej w gardle oraz na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Bakteria może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale mogą ją przenosić, tak samo jak osoby, które zachorowały. U niektórych choroba prowadzi do martwicy tkanki łącznej pokrywającej mięśnie, z uwagi na co nazywana jest niekiedy "mięsożerną".

W Japonii, o bardzo wysokiej liczbie przypadków w 2023 roku - biorąc pod uwagę rzadkość choroby - informował w styczniu portal The Japan Independent, opisując szerzej nieznaną chorobę i niebezpieczeństwa jakie za sobą niesie. Japońskie władze na początku 2024 r., zaalarmowane wysoką liczbą przypadków, wystosowały apel, w którym przypomniały o konieczności zachowania podstawowej higieny i środków ostrożności stosowanych podczas pandemii.

Chcemy, by ludzie podejmowali kroki zapobiegawcze, takie jak utrzymywanie dłoni w czystości oraz przestrzeganie zasad kultury podczas kaszlu - podkreślił japoński minister zdrowia Keizo Takemi.

Przyczyny wzrostu zachorowań na STSS nie są jasne. Jedną z przyczyn jest zniesienie restrykcji pandemicznych - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian", Ken Kikushi, zajmujący się chorobami zakaźnymi profesor jednego z tokijskich uniwersytetów. Jednak jego zdaniem najistotniejszym problemem mogą być efekty pandemii - "przejście COVID-19 może zmienić podatność na niektóre mikroorganizmy" - zaznaczył. Należy wyjaśnić cykl infekcji ciężkich inwazyjnych chorób paciorkowcowych i natychmiast je opanować - zaapelował Ken Kikuchi, podkreślając swoje "głębokie zaniepokojenie" rosnącą liczbą przypadków STSS. (PAP)

awm/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera