Zmarł geomorfolog i polarnik prof. Piotr Zagórski

Prof. Piotr Zagórski. Fot. Radosław Dobrowolski
Prof. Piotr Zagórski. Fot. Radosław Dobrowolski

15 marca zmarł prof. Piotr Zagórski - geomorfolog, kierownik kilkunastu wypraw polarnych na Spitsbergen, pracownik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - poinformowała uczelnia.

"Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 15 marca 2024 r. odszedł na zawsze nasz serdeczny Kolega, dr hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS. Był geomorfologiem i polarnikiem o dużych osiągnięciach badawczych i organizacyjnych, zatrudnionym w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii WNoZiGP UMCS. Był osobą niezwykle aktywną, o wielu umiejętnościach i znakomitych inicjatywach, które przysparzały Wydziałowi wielu sukcesów. Zapisał się w pamięci jako doskonały kierownik Wypraw Polarnych, rozpoznawalnych w polskim i międzynarodowym środowisku naukowym, a przy tym jako wyjątkowy fotograf i człowiek o niezwykłej wrażliwości na piękno Spitsbergenu" - napisali w notce wspomnieniowej koleżanki i koledzy z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Prof. Piotr Zagórski (ur. 12 czerwca 1970 r.) był absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Stopień doktora nauk o ziemi uzyskał w 2003 r., a doktora habilitowanego - w 2014 r. Od 2019 r. był zatrudniony w UMCS na stanowisku profesora uczelni. Od 1994 r. był związany zawodowo z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi, a później z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Był uznanym badaczem w zakresie geomorfologii i współczesnych procesów morfogenetycznych obszarów polarnych, geoarcheologii oraz nowoczesnych technik pomiarowych.

Wśród swoich zainteresowań badawczych wymieniał: rzeźbę litoralną obszarów polarnych, stratygrafię i paleogeografię plejstocenu, geoarcheologię - badał m.in. Grody Czerwieńskie, GIS i GPS oraz tzw. Structure from Motion (SfM; technika obrazowania, w której szacuje się struktury trójwymiarowe na podstawie dwuwymiarowych sekwencji obrazów).

Był kierownikiem kilkunastu wypraw polarnych na Spitsbergen. Członek Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Konsorcjum Polarnego i Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich.

Został odznaczony Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera