Mieszkańcy Olsztyna wypatrują wiosny w planetarium

Olsztyn, 25.02.2005 r. Olsztyńskie Planetarium. PAP/Monika Kaczyńska mk/hm
Olsztyn, 25.02.2005 r. Olsztyńskie Planetarium. PAP/Monika Kaczyńska mk/hm

Mieszkańcy Olsztyna od soboty wypatrują wiosny podczas wydarzenia w planetarium pt. Nadchodzi wiosna. Będą mogli obejrzeć Słońce przez teleskop, rozwiązać kosmiczne zadania czy posłuchać koncertu połączonego z wizualizacjami.

"Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca, a my już 16 marca zapraszamy, aby wspólnie z nami wypatrywać nadejścia tej pory roku" – poinformowała Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektorka Planetarium w Olsztynie. Oprócz seansów przewidzianych w repertuarze, szykowanych jest dużo innych atrakcji.

W godz. 11–16 na tarasie przed Planetą 11 odbędą "Pokazy Słońca przez teleskop". W przypadku zachmurzenia odbędzie się pokaz teleskopu w hallu Planetarium. O godz. 13 zaplanowano specjalną projekcję "Wielkim Wozem do wiosny".

"Najjaśniejsze gwiazdy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy, tworzące figurę zwaną u nas Wielkim Wozem, można dostrzec każdej pogodnej nocy, ale to wiosną świecą one najwyżej i są najlepiej widoczne. Wielki Wóz jest dobrym przewodnikiem po rozgwieżdżonym niebie, ponieważ łącząc odpowiednio jego gwiazdy można łatwiej trafić do innych gwiazd i gwiazdozbiorów. Najlepiej można to wykorzystać właśnie w wiosenne wieczory, gdy wszystkie wskazywane przez Wielki Wóz obiekty są widoczne" - wyjaśniła Magdalena Pilska-Piotrowska.

W ciągu dnia na dzieci i towarzyszące im osoby, które odwiedzą Planetarium, czekają "kosmiczne" zadania. Karty z wyzwaniem będą czekać "na stanowisku bileterek". Ponadto w godz. 10-18 prezentowane będą wybrane modele samochodów marki Tesla. Zainteresowani dorośli mogą zapisać się na jazdę testową.

Zwieńczeniem całodziennych działań będzie o godz. 17.00 koncert zespołu Żywioły, połączony z wizualizacjami autorstwa Joanny Paczkowskiej (Surrealka). Kwintet Żywioły to muzyczna kombinacja tango nuevo, new jazz musette, melodii klezmerskiej i klasyki. Skład zespołu: Mateusz Cwaliński – akordeon, Aleksandra Sitarz – skrzypce, Michał Gumkowski – wiolonczela, Natalia Vanessa Ciukszo-Wodzicka – kontrabas, Konrad "Domino" Wieteska – perkusjonalia.

Planetarium jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie pełniąc funkcję administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej. Intensywnie w tym czasie pracował też naukowo. W zamku do dziś znajduje się wykonana ręką Kopernika tablica do wyznaczania równonocy wiosennej. To unikat w skali świata, jedyny istniejący dziś przyrząd wykonany własnoręcznie przez astronoma.(PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera