Uczelnie i instytucje

Radom/ Prof. Sławomir Bukowski ponownie rektorem Uniwersytetu Radomskiego

Radom, 26.10.2021. Prof. dr hab. Sławomir Bukowski. Fot. PAP/Piotr Polak
Radom, 26.10.2021. Prof. dr hab. Sławomir Bukowski. Fot. PAP/Piotr Polak

Prof. Sławomir Bukowski został w czwartek ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Radomskiego – poinformowała na swojej stronie internetowej uczelnia.

Ubiegający się o reelekcję prof. Sławomir Bukowski uzyskał w pierwszej turze głosowania poparcie zdecydowanej większości elektorów (55 głosów za kandydaturą na 58 osób uprawnionych do głosowania). Będzie to druga jego kadencja na stanowisku rektora radomskiej uczelni. Bukowski był jedynym kandydatem wskazanym przez Radę Uczelni.

O fotel rektora ubiegał się też b. rzecznik uczelni i dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego prof. Dariusz Trześniowski. Obaj kandydaci zostali zaakceptowani przez Senat uczelni, jednak Rada Uczelni wskazała jako kandydata jedynie prof. Bukowskiego.

W ostatnim czasie o prof. Bukowskim było w Radomiu głośno po tekście, który ukazał się na portalu wyborcza.pl. Autorka artykułu przedstawiła w nim rektora UR jako wykładowcę Collegium Humanum, warszawskiej uczelni, która oferowała m.in. błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA, ułatwiający m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Sławomir Bukowski ukończył w 1979 r. studia na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Świętokrzyskiej (Ośrodek w Radomiu). W 1986 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, otrzymując stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. W 2004 r. Rada Wydziału Ekonomii i Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. W lipcu 2013 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z wydziałem ekonomicznym radomskiej uczelni, która w ciągu kilkudziesięciu lat kilkakrotnie zmieniała nawy (Wyższa Szkoła Inżynierska w Radomiu, Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny, a obecnie Uniwersytet Radomski).

Bukowski pełnił na radomskiej uczelni różne funkcje, był m.in. w latach 2008-2012 dziekanem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej, w latach 2012-2020 prorektorem ds. rozwoju kadry i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

W latach 2004-2006 był prorektorem, a następnie rektorem prywatnej uczelni - Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości w Radomiu. W latach 2014-2017 pracował w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie na stanowisku profesora zwyczajnego.

Od 1 września 2020 r. pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, a od 1 września 2023 r. - Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego.

Jego zainteresowania naukowe i badania koncentrują się wokół zagadnień finansów międzynarodowych, makroekonomii gospodarki otwartej i międzynarodowej integracji gospodarczej, szeroko pojętych finansów oraz rynków finansowych, a również wokół zastosowań metod ilościowych, w tym modelowania ekonometrycznego w badaniach ekonomicznych. Jestem autorem ponad 180 publikacji i innych prac naukowych.(PAP)

Ilona Pecka

ilp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera