Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Minister nauki spotkał się z rektorami uczelni wyższych

13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) i rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jarosław Bosy (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.  PAP/Maciej Kulczyński
13.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (L) i rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Jarosław Bosy (P) podczas konferencji prasowej towarzyszącej spotkaniu z rektorami dolnośląskich uczelni wyższych oraz ze studentami, 13 bm. w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. PAP/Maciej Kulczyński

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek spotkał się w środę z rektorami uczelni wyższych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Dyskutowano m.in. na temat kwestii socjalnych, ustawie o szkolnictwie wyższym, oraz pieniądzach na badania i rozwój.

Spotkanie w gmachu głównym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu poprzedziła konferencja prasowa, w trakcie której minister został powitany przez rektora uczelni prof. Jarosława Bosego.

"To jest kolejne województwo, które odwiedzamy i zasada jest taka, że spotykamy się z rektorami wszystkich uczelni wyższych. A więc i tych publicznych i tych niepublicznych, prywatnych. Bo prawda jest taka, że trzeba dyskutować o problemach różnych środowisk, jeśli chodzi o uczelnie wyższe. W związku z czym założenie jest takie, że w tym gronie dyskutujemy, co ewentualnie trzeba zmienić, aby poprawić jakość kształcenia i funkcjonowania uczelni" - powiedział minister Dariusz Wieczorek.

Zapowiedział, że tego dnia spotka się także ze studentami, aby omówić m.in. kwestie socjalne. Podkreślił, że zależy mu także, aby "nakłady na badania i rozwój (...) w Polsce zwiększały się i abyśmy doganiali w tym zakresie Europę".

"Druga rzecz to oczywiście kwestie dotyczące zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym. Dzisiaj już wiemy (...), że ta ustawa wymaga jednak korekt i trzeba wyciągnąć wnioski z tych pięciu lat funkcjonowania tej ustawy, trzeba po prostu zastanowić się, co w tej ustawie zmienić. Chcemy to robić, i chcemy już mieć w połowie roku takie wstępne propozycje dotyczące zmiany tej ustawy" - powiedział minister.

Trzecią kwestią, o której mówił Wieczorek, była "jeszcze większa aktywność, jeżeli chodzi o współpracę międzynarodową".

"Wielką stratą jest to, że w Krajowym Planie Odbudowy nasi poprzednicy nie przypilnowali tego, jeżeli chodzi o środki na badania i rozwój, aby one w Krajowym Planie Odbudowy były na poziomie średniej europejskiej, czyli tych 10 proc. Zdajecie sobie państwo sprawę, czym jest 10 proc. z 250 mld zł - to jest 25 mld zł na badania i rozwój i to już jest bezpowrotna strata" - wskazał szef resortu nauki.

Zapowiedział, że negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie będą kontynuowane, decyzje mogą zapaść jeszcze w marcu.(PAP)

Nauka w Polsce, Michał Torz

mt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    KoKoS-y dla autorów najciekawszych konstrukcji studenckich

  • Fot. Adobe Stock

    MZ określiło limit przyjęć na studia lekarskie, uwzględniono tylko uczelnie mające zgodę PKA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera