Ośmioro dzieci zmarło, a 78 innych osób zostało przyjętych do szpitala po spożyciu mięsa żółwia morskiego na wyspie Panza w południowym regionie Pemba na Zanzibarze - poinformował portal Thecitizen.
Lekarz okręgowy Haji Bakari Haji powiedział, że do zatrucia doszło we wtorek, ale incydent zgłoszony został władzom dopiero w piątek.
To nie pierwszy śmiertelny przypadek spowodowany spożyciem mięsa żółwia na wyspach półautonomicznego Zanzibaru.
W marcu 2023 r. na wyspie Mafia leżącej na Oceanie Indyjskim zmarło z tego powodu siedem osób, a osiem kolejnych poważnie się rozchorowało.
Również siedem osób, w tym trzylatek, śmiertelnie zatruło się mięsem żółwia na wyspie Pemba w październiku 2021 roku.
Żółwie morskie żywią się często toksycznymi gąbkami. Choć taka dieta nie zabija zwierzęcia, toksyny zawarte w jego mięsie mogą powodować neurotoksyczność, choroby nerek, raka wątroby, a nawet śmierć.
Mięso żółwia morskiego jest powszechnym przysmakiem wśród mieszkańców wysp i obszarów przybrzeżnych Tanzanii, Madagaskaru, Seszeli i wciąż trafia na lokalne stoły, mimo że gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i chroniony przez międzynarodowe przepisy, które zakazują zarówno polowania na nie, jak i spożywania ich przez ludzi. (PAP)
tebe/ sp/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.