Europejski satelita obserwuje pingwiny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Satelita Copernicus Sentinel-2, dzięki swojej wysokiej rozdzielczości, wykrył ślady odchodów dużej liczby pingwinów cesarskich na lodowcu Dawson-Lambton. Ten ważny dla pingwinów królewskich rejon traci lód.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała wykonane przez działającego w programie Copernicus satelitę Sentinel-2 zdjęcie lodowego języka antarktycznego lodowca Dawson-Lambton mieszczącego się rejonie Morza Wedella.

Widać m.in. liczne rozpadliny i fałdy, które powstają pod wpływem ciśnienia tworzącego się, gdy lód wędruje w kierunku morza.

Niestety, w porównaniu do fotografii sprzed roku, na zdjęciu widać wyraźne ubytki sezonowego lodu pojawiającego się co roku wokół lodowca. Tymczasem region ten to miejsce bytowania ważnej kolonii pingwinów cesarskich.

Do rozmnażania zwierzęta te potrzebują właśnie pływających lodowych wysp, które utrzymują się między kwietniem i grudniem.

Specjaliści ESA zwracają uwagę, że ze względu na miejsce bytowania badanie pingwinów to zadanie trudne. Pomagają satelity, które mogą wykryć odchody tych zwierząt. Potrafi tego dokonać m.in. Sentinel-2.

W odległości ok. 50 km na północ od głównego lodowca badacze dostrzegli z jego pomocą odchody w ilości świadczącej o obecności tysięcy osobników.

Jak podkreślają badacze, to szczególnie dobra wiadomość po tym, jak w ubiegłym roku oderwała się część pobliskiego Lodowca Szelfowym Brunta. Biolodzy obawiali się, że po tym zdarzeniu pingwiny mogą nie powrócić na dawne miejsca.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: algorytmy mogłyby już pomagać sędziom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera