Konkurs dla nauczycieli i edukatorów - "Przewroty" w edukacji

11.03.2022. Centrum Nauki Kopernik.  PAP/Albert Zawada
11.03.2022. Centrum Nauki Kopernik. PAP/Albert Zawada

"Przewroty" to nagroda Centrum Nauki Kopernik przyznawana za inicjatywy, które wnoszą nową jakość do edukacji. Do 25 marca można zgłaszać osoby, zespoły, stowarzyszenia i instytucje, w tym uczelnie, prowadzące zajęcia w sposób nowatorski i śmiały. Laureaci konkursu otrzymają 20 tys. złotych.

Konkursowi zainicjowanemu z okazji zeszłorocznej 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przyświeca zasada, że to człowiek - dziecko lub uczący się dorosły - został uznany za centrum działań edukacyjnych. Oto "przewrót kopernikański": edukacja ma krążyć wokół ucznia, nie odwrotnie.

Organizatorzy poszukują inicjatyw, które skutecznie angażują uczniów i włączają różne grupy osób. Mają one nawiązywać do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień, rozwijać samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania. Regulamin przewiduje zgłoszenia dotyczące działalności stacjonarnej i wirtualnej, prowadzonej lokalnie, kameralnie i bez rozgłosu, albo szeroko promowanej i obecnej w całej Polsce.

Konkurs jest otwarty dla jednostek organizacyjnych działających w ramach systemu oświaty, takich jak szkoły, ale również dla państwowych lub samorządowych instytucji kultury oraz uczelni. Do rywalizacji można zgłaszać inicjatywy własne i projekty innych nauczycieli lub edukatorów. Zgłosić się mogą osoby fizyczne lub zespoły pracujące w różnych środowiskach edukacyjnych, takich jak szkoły, fundacje, stowarzyszenia, startupy czy instytucje kultury. Jest miejsce na inicjatywy osób działających na własną rękę, choćby uczących w domu, a także organizacji pozarządowych, na przykład fundacji i stowarzyszeń.

Uczestnicy konkursu mają stanowić inspirację dla innych nauczycieli. Laureaci i laureatki otrzymają autorską statuetkę CNK oraz nagrodę finansową. Zwycięzcy "Przewrotów" spotkają się podczas gali, która odbędzie się 24 maja w Centrum Nauki Kopernik.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin znajdują się na stronie www.nagroda.kopernik.org.pl  (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera