Historyk Jerzy Polak uhonorowany pośmiertnie tytułem Zasłużonego dla Bielska-Białej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jerzy Polak, zmarły jesienią ubiegłego roku historyk, badacz dziejów Bielska i Białej, został uhonorowany wpisaniem do Księgi Zasłużonych dla miasta. Bielscy radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w tej sprawie podczas czwartkowej sesji.

„Dorobek naukowy (Jerzego Polaka - PAP) obejmuje ponad 100 prac, książek i artykułów, na których wychowywały się kolejne pokolenia. Nieoceniony autorytet, skarbnica wiedzy. Człowiek niezwykły, pasjonat historii, niestrudzony badacz dziejów naszego miasta i jego okolic, a także znawca historii Ziemi Pszczyńskiej oraz Śląska Cieszyńskiego” – brzmi fragment uzasadnienia uchwały bielskich radnych.

Jerzy Polak urodził się w 1954 roku w Cieszynie. Mieszkał w Bielsku-Białej. Był historykiem, doktorem nauk humanistycznych. W latach 1990-2000 sprawował funkcję dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

Spod pióra Polaka wyszły między innymi: „Historia bielskiego tramwaju”, „Dom Polski w Bielsku”, dzielnicowe monografie „Zarys dziejów Lipnika”, „Straconka” i „Dzieje Mikuszowic Krakowskich”, a także „Dzieje parafii Opatrzności Bożej w Białej”, drugi tom Monografii Miasta - „Biała od zarania do zakończenia I wojny światowej (1918)”.

Jerzy Polak zmarł 23 września ubiegłego roku.

W gronie osób wyróżnionych przed radę miejską tytułami „Zasłużonego dla Bielska-Białej” są między innymi generałowie II RP Mieczysław Boruta-Spiechowicz oraz Józef Kustroń, działacz narodowy zamordowany przez Niemców w obozie Auschwitz Edward Zajączek, żołnierz AK Zdzisław Greffling, luterański biskup senior diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler, piosenkarka Maria Koterbska, były prezydent miasta Jacek Krywult, społecznik Tadeusz Cozac, medaliści olimpijscy w boksie Marian Kasprzyk i Zbigniew Pietrzykowski, twórca w czasie wojny Pogotowia Harcerskiego, a po wojnie działacz harcerski Józef Drożdż, a także rzemieślnicy, lekarze, prawnicy i samorządowcy. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: decyzja o prowadzeniu ekshumacji na Ukrainie daje nadzieję na rzetelne badania

  • Fot. Adobe Stock

    Odtworzone średniowieczne stroje z Nubii na wystawie w berlińskim Muzeum im. Bodego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera