Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
22.02.2024 aktualizacja 22.02.2024

Lubelskie/ W Puławach otwarto Muzeum Badań Polarnych

Zbiory dotyczące badań prowadzonych w Arktyce i Antarktyce prezentuje Muzeum Badań Polarnych, które w środę oficjalnie otwarto w Puławach (Lubelskie). Zdaniem dyrektora instytucji dr. Piotra Kondraciuka, ta sfera aktywności polskich badaczy była dotychczas pomijana.

"Muzea powstają nie tylko po to, żeby dokumentować wszelkie zjawiska kulturowe, artystyczne, ale wszystkie aspekty życia człowieka, także naukowe i te dotyczące badań polarnych, a ta sfera była dotychczas pomijana" – powiedział PAP Kondraciuk.

Jego zdaniem, społeczeństwo ma niewiele informacji o znaczeniu badań polarnych, które są wykorzystywane m.in. w badaniach kosmosu. "To są obszary, gdzie problem odosobnienia, pustki, samotności - jest taki sam jak w kosmosie. Badania psychologiczne, geodezyjne, geologiczne, oceanologiczne – w zasadzie każda dziedzina nauki ma co robić w obszarach polarnych. To służy rozwojowi całej nauki" – stwierdził Kondraciuk.

Jak podał, nowe muzeum dokumentuje polskie badania polarne i jako jedyne w kraju jest poświęcone w całości tej tematyce.

Mówiąc o eksponatach dyrektor zwrócił uwagę na te największe, jak śmigłowiec Mi-2, który służył w polskich stacjach badawczych na Antarktydzie, chatkę służącą polarnikom na Grenlandii, ponton, skuter śnieżny, stacje meteorologiczne oraz okazy fauny, w tym czterometrową szczękę wieloryba. "Staramy się dać odczuć zwiedzającemu, że znajduje się w tym klimacie" – powiedział.

"Chcemy pokazać, jak wyglądało wnętrze stacji polarnej z oryginalnym wyposażeniem" – stwierdził Kondraciuk i podał, że przygotowywana jest ekspozycja, w której wykorzystane zostaną przedmioty codziennego użytku i wyposażenie stacji arktycznej z lat 70-tych.

Dyrektor wspomniał, że w muzeum można zobaczyć dokumentację badawczą, fotografie, filmy, wywiady z polarnikami, a także dzieła sztuki inspirowane tematyką polarną, w tym stworzone przez badaczy fotografie artystyczne, obrazy i grafiki.

"Prowadzimy też edukację ekologiczną dotyczącą lodowców i ocieplenia klimatu. Pokazujemy, czym jest lodowiec, obszary polarne, jak ważna jest polityka polarna. To wszystko trafia na podatny grunt" - powiedział dyrektor. Podsumował, że od udostępnienia zwiedzającym pierwszych ekspozycji w maju ub.r. - a więc jeszcze w okresie organizacji - muzeum odwiedziło ponad 3 tys. osób.

Zapytany o powody umieszczenia placówki w Puławach Kondraciuk przypomniał, że to tutaj Izabela Czartoryska założyła pierwsze polskie muzeum w Świątyni Sybilli. W tutejszym gimnazjum w latach 30-tych nauczycielem był organizator pierwszej polskiej wyprawy na Grenlandię i późniejszy profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Aleksander Kosiba. Idea powołania takiego muzeum – podał dyrektor – pojawiła się w 1987 r. na zjeździe Klubu Polarnego w Lublinie.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zakomunikował w środę, że w Puławach działało wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. "Dorobek naukowców z Lubelszczyzny w dziedzinie badań polarnych zasługuje na udokumentowanie, upamiętnienie i spopularyzowanie w szerokich kręgach społeczeństwa" – wskazano.

Zdaniem członka zarządu województwa Bartłomieja Bałabana, muzeum na upowszechniać wiedzę na temat badań polarnych, a także podkreślić udział polskich naukowców w rozwijaniu tej dziedziny. "Chcemy, aby polarnicy mogli w tym miejscu pozyskiwać granty. Liczę na to, że placówka stanie się polecanym i chętnie odwiedzanym miejscem na mapie Polski" – stwierdził cytowany w komunikacie.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach zostało powołane 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. Województwo Lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na początku września 2022 r. podpisano porozumienie dotyczące zakupu filii UMCS położonej przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach. Wartość nieruchomości wynosi ponad 5,5 mln zł, z czego 2,4 mln zł pokryje muzeum, a ponad 3 mln zł przeznaczy samorząd województwa lubelskiego.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024