Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.02.2024 aktualizacja 21.02.2024

Zapytaj Fizyka: prof. Malinowski wyjaśni, jak działają prognozy pogody i klimatu

Łódź, 07.06.2022. Fizyk Szymon Malinowski na Międzynarodowym Kongresie Klimatyczna Regeneracja Miast (aldg) PAP/Roman Zawistowski Łódź, 07.06.2022. Fizyk Szymon Malinowski na Międzynarodowym Kongresie Klimatyczna Regeneracja Miast (aldg) PAP/Roman Zawistowski

Czy w każdym miejscu na świecie tak samo łatwo przewidywać pogodę? Dlaczego pogodę prognozować można zwykle na kilka- kilkanaście dni w przód, a klimat - już na dziesiątki lat w przód? Z jakich danych korzysta się przy obliczeniach? W ramach spotkań “Zapytaj fizyka” Prof. Szymon Malinowski wyjaśni 5 marca, jak działają prognozy pogody i klimatu.

Spotkanie odbędzie się 5 marca br. o godzinie 18 w auli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ul. Pasteura 5, s. 0.03. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Szymon Malinowski jest profesorem nauk o Ziemi, pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował i prowadził badania w Kanadzie, Niemczech, USA. Jest członkiem wielu rad i komitetów naukowych, w szczególności członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz członkiem korespondentem PAN, w PAN przewodniczy Komitetowi Problemowemu ds. Kryzysu Klimatycznego.

Zainteresowania naukowe prof. Malinowskiego obejmują fizykę chmur i opadów, turbulencję atmosferyczną, modelowanie numeryczne procesów atmosferycznych, pomiary atmosferyczne z pokładu samolotu, pomiary zdalne, przewidywalność procesów atmosferycznych. Pracował nad aspektami meteorologii stosowanej, m.in. oddziaływaniem chłodni kominowych z atmosferą. Prowadził ponad 20 projektów naukowych dotyczących tych tematów.

Prof. Malinowski jest zaangażowanym popularyzatorem nauki. Jest współzałożycielem, autorem i redaktorem portalu http://naukaoklimacie.pl, którego misją jest dostarczenie w przystępny i przejrzysty sposób wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Bierze udział w programach telewizyjnych i radiowych, jego artykuły można często znaleźć w codziennej prasie, prowadzi zajęcia w ramach Festiwali Nauki, wykłady z meteorologii dla żeglarzy, etc. Jest autorem wielu haseł encyklopedycznych dotyczących fizyki atmosfery oraz współautorem podręczników „Nauka o klimacie” i „Klimatyczne ABC”.

W ramach projektu „Zapytaj fizyka” organizowane są wykłady popularnonaukowe wygłaszane przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. Wykłady te odbywają się mniej więcej raz na miesiąc na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na stronie projektu dostępne są archiwalne nagrania poprzednich wykładów.

Szczegóły wydarzenia - na stronie “Zapytaj fizyka”.

PAP Nauka w Polsce

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024