Łódź, 07.06.2022. Fizyk Szymon Malinowski na Międzynarodowym Kongresie Klimatyczna Regeneracja Miast (aldg) PAP/Roman Zawistowski

Zapytaj Fizyka: prof. Malinowski wyjaśni, jak działają prognozy pogody i klimatu

Czy w każdym miejscu na świecie tak samo łatwo przewidywać pogodę? Dlaczego pogodę prognozować można zwykle na kilka- kilkanaście dni w przód, a klimat - już na dziesiątki lat w przód? Z jakich danych korzysta się przy obliczeniach? W ramach spotkań “Zapytaj fizyka” Prof. Szymon Malinowski wyjaśni 5 marca, jak działają prognozy pogody i klimatu.

  • Fot. Fotolia

    Silne mrozy i ulewy w Europie? Klucz może tkwić w Archipelagu Malajskim

    Na wystąpienie silnych mrozów zimą i ulewnych deszczy latem w Europie Środkowo-Wschodniej może wpływać pogoda w tropikach, a zwłaszcza nad Archipelagiem Malajskim. Naukowcy chcą sprawdzić, na ile silny jest związek tamtejszego klimatu z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w Europie. Jednym z efektów ich pracy mogą być trafniejsze długoterminowe prognozy pogody.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Klimat ociepli się co najmniej o półtora stopnia

    Szansa, że do końca stulecia nasza planeta ociepli się najwyżej o dwa stopnie, wynosi zaledwie 5 proc.- wynika z analizy opublikowanej na łamach "Nature Climate Change".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Cztery razy więcej nawozów trzeba będzie, żeby nakarmić świat

    Aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na pokarm, do 2050 r. ilość fosforowych nawozów mineralnych oraz nawozów organicznych wykorzystywanych na łąkach i pastwiskach na Ziemi musi się zwiększyć czterokrotnie - wyliczyli naukowcy w "Nature Communications".

  • Fot. Fotolia
    Świat

    W końcu XXI w może nas być ponad 11 mld

    W połowie XXI w. liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie do 9,7 mld, a w końcu wieku będzie nas 11,2 mld - powiedział w poniedziałek ekspert ONZ. Wystąpienie miało miejsce na konferencji Joint Statistical Meetings (JSM 2015) w Seattle, poświęconej prognozom demograficznym.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    W końcu XXI w może nas być ponad 11 mld

    W połowie XXI w. liczba mieszkańców Ziemi wzrośnie do 9,7 mld, a w końcu wieku będzie nas 11,2 mld - powiedział w poniedziałek ekspert ONZ. Wystąpienie miało miejsce na konferencji Joint Statistical Meetings (JSM 2015) w Seattle, poświęconej prognozom demograficznym.

  • ONZ: Do 2100 będzie nas niemal 11 miliardów

    Liczba mieszkańców Ziemi do końca obecnego wieku zbliży się do 11 miliardów - wynika z badania naukowców, przeprowadzonych dla ONZ. To około 800 mln (8 proc.) więcej, niż zapowiadały wcześniejsze prognozy z 2011 r., w które podawały liczbę 10.1 miliarda.

  • Ludzi na świecie przestanie przybywać około połowy XXI w.

    Liczba ludzi na Ziemi ustabilizuje się mniej więcej w połowie obecnego wieku - twierdzą naukowcy z Hiszpanii, którzy analizowali dane nt. populacji naszej planety od 1900 do 2010 r. Wyniki opublikowali w piśmie "Simulation".

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera