"Można panikować" - film o prof. Szymonie Malinowskim do 7 czerwca w wolnym dostępie

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się zmianami klimatycznymi, jest bohaterem filmu dokumentalnego “Można panikować". Film amerykańskiego reżysera Jonathana L. Ramseya do 7 czerwca dostępny jest za darmo na platformie YouTube.

“Można panikować” jest filmem konkursowym 17. edycji festiwalu Docs Aginst Gravity, który ma odbyć się na jesieni. Producentom udało się jednak przekonać organizatorów festiwalu, aby mógł być on opublikowany przez tydzień. Ten trwający niemal godzinę film dokumentalny dostępny jest w serwisie YouTube od 1 do 7 czerwca.

Amerykański reżyser Jonathan L. Ramsey w swoim filmie opowiada historię klimatologa, dyrektora wydziału geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim, profesora Szymona Malinowskiego, współtwórcy portalu Nauka o Klimacie. Badacz w filmie zwraca uwagę, jak trudno jest przekazywać prawdę o katastrofie klimatycznej, której ludzie nie chcą do siebie dopuścić.

We wstępie do filmu prof. Szymon Malinowski nawiązuje do serialu "Katastrofa w przestworzach", mówiąc, że jest tam pokazanych wiele elementów charakterystycznych dla różnych katastrof. "Drobne rzeczy się wydarzają, jest ich coraz więcej, sytuacja się komplikuje, w pewnym momencie piloci przestają panować nad maszyną. Wtedy katastrofa staje się nieunikniona. Chwila, w której można powstrzymać katastrofę jest trochę przedtem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że katastrofa klimatyczna nadchodzi i że to jest ta ostatnia chwila, kiedy możemy cos zrobić. (...) Musimy się obudzić, bo jeśli się nie obudzimy, wiem, że nie przetrwamy dłużej niż najbliższe kilkadziesiąt lat" - mówi Szymon Malinowski.

Jonathan Ramsey wyjaśnia na stronie promującej film, dlaczego zainteresował się postacią prof. Malinowskiego. "Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że jego przesłanie zjednoczy dużą liczbę ludzi, jeśli dowiemy się więcej o tym, kim profesor jest prywatnie, np. gdzie dorastał i jakie wydarzenia ukształtowały jego światopogląd. Jak się czuje, gdy wraca wieczorem do domu po dniu pracy, w której codziennie odkrywa i analizuje informacje dotyczącej zbliżającej się katastrofy? Jak przetwarza temat zmiany klimatu na poziomie emocjonalnym i jak to wpływa na jego relacje z ludźmi?" - pisze.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę o CERN

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera