Bioplastik dzięki fotosyntezie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Japonii opracowali system katalityczny, który, pod wpływem promieni Słońca, z dwutlenku węgla i innego składnika otrzymywanego z biomasy produkuje podstawowy budulec bioplastiku. To krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości – twierdzą badacze.

Zespół z Osaka Metropolitan University (Japonia) opracował wynalazek, które może pomóc zarówno w walce z zanieczyszczeniem Ziemi plastikiem, jak i z nadwyżką dwutlenku węgla.

Naukowcy przedstawili działający na zasadzie fotosyntezy system katalityczny, który produkuje kwas fumarowy – kluczowy komponent bioplastiku, stosowanego np. do produkcji opakowań na żywność.

Tradycyjnie wytwarza się go z ropy naftowej, dwutlenku węgla i substancji pochodzących z biomasy.

We wcześniejszych projektach badacze opracowali sposób na jego produkcję z biomasy, z wykorzystaniem energii słonecznej. Udało im się też stworzyć metodę wykorzystującą dwutlenek węgla z atmosfery, jednak jej wydajność pozostawiała wiele do życzenia.

W najnowszej publikacji, która ukazała się w piśmie „Dalton Transactions”, badacze przedstawili oparty na chwytających światło porfirynach układ katalityczny, który znacząco podniósł sprawność produkcji pożądanego składnika.

„To duży postęp, jeśli chodzi o złożone bio/fotokatalityczne systemy. To ważny krok w stronę sprawnej syntezy kwasu fumarowego z użyciem odnawialnych źródeł energii. Przybliża on nas do bardziej zrównoważonej przyszłości” – mówi autor wynalazku, prof. Yutaka Amao.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera