Trwa rekrutacja do 46. Summer School Alpbach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

„Gazowe olbrzymy i ich księżyce” oraz wyzwania związane z eksploracją tych odległych światów – to temat przewodni tegorocznej 46. edycji Summer School Alpbach. Na studentów z krajów członkowskich ESA, w tym z Polski - czeka 60 miejsc na 10-dniowym kursie. Zgłoszenia - do końca lutego br.

Informację o rekrutacji podała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) na stronie internetowej.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Austriacka Agencja Promocji Badań (FFG), przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i stowarzyszenia Austrospace. POLSA pełni rolę jednego z narodowych punktów kontaktowych. Stałą lokalizacją wydarzenia jest malownicza, górska miejscowość Alpbach, położona 50 km od Innsbrucku (Austria).

Summer School Alpbach (9-18 lipca) jest okazją do zdobycia doświadczenia przy projektowaniu misji kosmicznych, nauki działania w multidyscyplinarnych i międzynarodowych zespołach, a także sprawdzenia swoich możliwości podczas realizacji wymagającego i złożonego przedsięwzięcia, pod presją czasu i przy rygorystycznych wymaganiach jakościowych.

Formuła obejmuje część wykładową i warsztatową. "Ta pierwsza stanowić ma naukową i techniczną podstawę oraz przygotowanie teoretyczne do szczegółowego planowania i definiowania celów innowacyjnych misji kosmicznych, co z kolei (już po podzieleniu na 4 drużyny) będzie esencją i celem części warsztatowej. Podsumowaniem pracy w zespołach będzie panel ekspercki, podczas którego, na podstawie prezentacji studium każdej z zaprojektowanych misji, zostaną wyłonieni zwycięzcy w kilku kategoriach, uwzględniających m.in. walory naukowe, walory techniczne, największą konkurencyjność misji czy jakość samej prezentacji" - podała POLSA.

Osoba starająca się o przyjęcie do letniej szkoły powinna posiadać obywatelstwo jednego z 22 krajów członkowskich ESA oraz status studenta studiów I, II lub III stopnia aktualny na 2024 rok (obejmuje to również osoby na ostatnim roku nauki, jednak uzyskanie stopnia doktora przed datą rozpoczęcia wydarzenia wyklucza możliwość udziału).

Wśród kryteriów kwalifikacyjnych - obok wyników akademickich - jest m.in. odpowiedni poziom biegłości w zakresie tematu przewodniego bieżącej edycji, czyli egzoplanet.

Zakwalifikowane osoby - poza podróżą we własnym zakresie - muszą uwzględnić też koszt opłaty rejestracyjnej 450 EUR (obejmuje ona materiały szkoleniowe, dostęp do sieci i sprzętu na miejscu, kolację przez cały 10-dniowy pobyt), zakwaterowania (ok. 65 EUR x 11 nocy = 715 EUR) czy wyżywienia (lunch, itp.).

Organizatorzy zachęcają osoby kandydujące z Polski do sprawdzenia możliwości uzyskania finansowania np. na uczelniach macierzystych, pod kątem stypendiów lub grantów.

Zgłoszenia można nadsyłać do 29 lutego br. - za pośrednictwem formularza na stronie organizatorów.

Temat „księżyce gazowych olbrzymów” został ujęty jako najwyższy priorytet w najnowszym dokumencie ESA przedstawiającym jej długoterminową strategię badań naukowych (Voyage 2050). Księżyce znajdujące się w zewnętrznej części Układu Słonecznego, a także gazowe olbrzymy, wokół których krążą, mogą odegrać kluczową rolę podczas próby zrozumienia ewolucji Układu Słonecznego, a także ponad 4000 innych systemów planetarnych rozsianych po całej Drodze Mlecznej - podała POLSA.

Ze względu na coraz większe możliwości technologiczne oraz postęp naukowy jest to coraz bardziej intrygujący obiekt badań w kontekście takich zagadnień, jak potencjalne istnienie warunków umożliwiających powstanie życia, ewentualna obecność biosygnatur czy związków organicznych, a także procesów prowadzących do ich powstawania.

"Podpowierzchniowe warstwy płynnych oceanów są nieustannie podgrzewane przez kominy hydrotermalne, co z kolei prowadzi do powstawania pływów oraz wzbogacenia tych cieczy w potencjalnie życiodajne pierwiastki CHNOPS (węgiel, wodór, azot, tlen, fosfor, siarka). Lepsze poznanie tych procesów może doprowadzić do zmiany w naszej percepcji 'świata żywego'. Szansa, żeby znaleźć oznaki życia pozaziemskiego (prawdopodobnie głównie na poziomie bakterii) w tym suboceanicznym bezmiarze, sprawia, że eksploracja zewnętrznego układu słonecznego warta jest wszelkich wysiłków" - czytamy na stronie POLSA.

Więcej informacji na stronie POLSA.  (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera