ESA pyta o pomysły na przyszłe misje kosmiczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) czeka na propozycje od społeczeństwa na temat tego, czym powinny zajmować się misje kosmiczne w latach 2035-2050, w ramach projektu naukowego Voyage 2050. Propozycje może zgłosić każdy, nie trzeba być naukowcem.

Jak powstała Droga Mleczna? Jak ewoluują czarne dziury? Jakie jest pochodzenie Układu Słonecznego? Czy istnieją inne światy zdatne do zamieszkania? To przykłady pytań, na które próbują odpowiedzieć prowadzone obecnie przez ESA misje kosmiczne. Ale jakie będą najważniejsze pytania przyszłych badań kosmosu? Teraz każdy może zgłosić swoje propozycje do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Po raz pierwszy ESA zdecydowała się otworzyć proces przygotowywania swojego programu kosmicznego na szersze sugestie od mieszkańców jej krajów członkowskich. Dyrektor Naukowy ESA, Günther Hasinger, tłumaczy, iż działania agencji kosmicznej są finansowane przez kraje członkowskie, dlatego ESA chciałaby zwiększyć odczucie wspólnego jej posiadania przez obywateli tych krajów. ESA chce także dać szansę na większe zaangażowanie się w cały proces tym, którzy będą na to mieli ochotę, a nie są naukowcami lub inżynierami pracującymi w instytucjach na co dzień zajmujących się badaniami i eksploracją kosmosu.

Aktualnie realizowany plan ramowy Cosmic Vision 2015-2025 jest wynikiem konsultacji z naukowcami z różnych krajów Europy, które prowadzono od 2005 roku. Obecnie ESA zaczyna konstruowanie planu na lata 2035-2050.

Może się to wydawać bardzo odległą przyszłością, ale agencje kosmiczne muszą planować swoje działa długofalowo i z dużym wyprzedzeniem. Czas od początkowych faz misji kosmicznej (np. projektowania, konstruowania), przez jej praktyczną realizację (np. wystrzelenie satelity lub sondy kosmicznej, dotarcie do obiektu docelowego), po przetworzenie uzyskanych wyników (np. publikacje naukowe), to przynajmniej kilka lat, a często kilkanaście albo i więcej. Przykładem może być europejska misja Rosetta, której celem były badania komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Sonda Rosetta została wystrzelona z Ziemi w 2004 roku, osadziła lądownik na powierzchni komety w 2014 roku, ale jej korzenie sięgają programu Horizon 2000, a pierwsze plany zaczęły powstawać jeszcze wcześniej – w latach 80.

Osoby chętne wspomóc ESA w pomysłach na przyszłe badania kosmosu mogą zrobić to wypełniając ankietę na stronie http://sci.esa.int/discovering-our-universe/survey. Wziąć udział może każdy, kto ma przynajmniej 16 lat. W trakcie trwania konsultacji społecznych, wśród uczestników co miesiąc będą losowane nagrody.

Równolegle trwają konsultacje z naukowcami. Ich szczegóły zostały przez agencję przedstawione pod adresem https://cosmos.esa.int/voyage-2050. (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera