Aerożel wykonany z serwatki pomaga odzyskać bryłki złota z elektrośmieci

Aerożel wykonany z serwatki pomaga odzyskać bryłki złota o wysokiej czystości z elektrośmieci – np. zużytych płyt głównych komputerów. Dokonali tego szwajcarscy naukowcy. Wyniki badania zostały opublikowane w „Advanced Materials”.

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny, często zawiera duże ilości złota i innych metali ciężkich. Co prawda istnieją chemiczne sposoby ich odzyskiwania, ale nie są one przyjazne dla środowiska.

Zespół naukowców ze Szwajcarii opracował sposób odzyskiwania złota z elektrośmieci za pomocą aerożelu stworzonego na bazie mleka. W tym celu badacze wyekstrahowali z serwatki nanoskopowej wielkości włókna białkowe, do których dodali kwas chemiczny, aby je połączyć, a następie zamrozili substancję. W następnym kroku została ona podgrzana, w wyniku czego powstał aerożel, czyli rodzaj sztywnej piany o wyjątkowo małej gęstości.

Zużyte płyty główne komputerów zostały pokryte tą substancją, po czym całość rozpuszczono w mieszaninie kwasu solnego i azotowego. Naukowcy odkryli, że aerożel absorbował jony złota. Po wysuszeniu i spaleniu aerożelu, naukowcy odzyskali całe bryłki złota o czystości ponad 90 proc., co odpowiada 22 karatom. Pozostała część bryłki w większości składała się z miedzi.

Naukowcy podkreślają, że opisany proces jest najlepszym przykładem zrównoważonego wykorzystania produktów. Jednak mimo zadawalającego osiągnięcia 90 proc. czystości kruszcu, nie dorównuje on efektom uzyskanym dzięki metodom czysto chemicznym.

„Ponieważ aerożel serwatkowy pochłania również inne metale, takie jak miedź - sprawia, że złoto staje się mniej przydatne w niektórych zastosowaniach” – powiedział w rozmowie z „New Scientist” Jason Love, chemik z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy przestrzegają przed samodzielnym rozpuszczaniem urządzeń elektronicznych w silnych kwasach chemicznych. Podkreślają, że jest to niebezpieczny proces, podczas którego mogą wydzielać się wysoce toksyczne opary. (PAP)

Urszula Kaczorowska, Nauka w Polsce

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja pomogła odkryć 160 tys. wirusów

  • Fot. Adobe Stock

    Alkohol może powodować arytmię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera