Uczelnie i instytucje

Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej chce otworzyć studia medyczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie pracuje nad utworzeniem kierunków medycyna i pielęgniarstwo. Według władz uczelni medycyna mogłaby ruszyć w roku akademickim 2025/2026, a pielęgniarstwo od 1 października 2024 r.

„Nasz plan zakłada, że na pielęgniarstwie pierwsi studenci zaczną kształcić się 1 października 2024 r., a na kierunek lekarski rekrutację przeprowadzimy najpóźniej na rok akademicki 2025/2026. Plany te zostały uwzględnione w strategii rozwoju uczelni na lata 2023–2030” – poinformował prorektor ds. kształcenia i rozwoju dr hab. Robert Stawarz.

Nowe kierunki mają działać w strukturach Instytutu Nauk Medycznych, powołanego na mocy zarządzenia rektora uczelni prof. Piotra Borka 31 sierpnia 2023 r. Instytut jest w stadium organizacji. Koordynatorką ds. jego utworzenia została była dyrektor szpitala Jana Pawła II dr Anna Prokop-Staszecka.

„Bardzo ważne są podpisane umowy o współpracy z podmiotami leczniczymi, bo one przy rozpoczęciu starań o akredytację obu kierunków będą kluczowe” – zaznaczył prorektor.

Uczelnia, mając zamiar otworzyć medycynę i pielęgniarstwo, podpisała 15 umów ze szpitalami i z ośrodkami opieki zdrowotnej z Małopolski. W przygotowaniu jest kolejnych pięć umów z jednostkami medycznymi.

Wśród placówek, które podpisały umowę z UKEN, są m.in. szpitale: Rydygiera, Jana Pawła II, św. Ludwika w Krakowie, szpital J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, szpital Jana Pawła II w Nowym Targu, szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej i hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

W Małopolsce medycynę można studiować na trzech publicznych uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Od października 2024 r. kierunek lekarski ma ruszyć na Akademii Tarnowskiej.(PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera