Indie/ Pierwsze liczenie panter śnieżnych wykazało, że w kraju żyje ich 718

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Indiach żyje 718 panter śnieżnych, czyli 10-15 procent światowej populacji tych zwierząt - podała w środę BBC, powołując się na ustalenia ministerstwa środowiska Indii. Liczenie irbisów śnieżnych, które żyją w górach Azji i zagrożone są wyginięciem, trwało w Indiach cztery lata.

Program liczenia indyjskiej populacji panter śnieżnych trwał od 2019 do 2023 roku. Badaniem objęto obszar około 120 tys. metrów kwadratowych, w tym regiony: Ladakh, Dżammu i Kaszmir, stany: Himaćal Pradeś i Uttarańćal na północy Indii oraz stany: Sikkim i Arunaćal Pradeś na północnym wschodzie. Obszary te obejmują 70 procent potencjalnych siedlisk irbisów w Indiach.

Badacze zarejestrowali przy użyciu kamer 214 osobników, a także przeanalizowali ślady zwierząt i inne dane. Na tej podstawie doszli do wniosku, że populacja irbisów w Indiach liczy obecnie 718 zwierząt. Należy ją dalej monitorować, by zapewnić jej przetrwanie w długiej perspektywie.

Pantery śnieżne zamieszkują wysoko położone obszary górskie w środkowej Azji, w regionach od Rosji po Nepal. Gatunek ten odgrywa ważną rolę w ekosystemie Himalajów. Stan populacji irbisa może sygnalizować sytuację całego ekosystemu i pomóc w zidentyfikowaniu zagrożeń i przekształceń spowodowanych przez zmianę klimatu - podkreśla BBC.

Badanie liczby panter śnieżnych prowadzono też w innych krajach, ale w Indiach takich całościowych badań nie podejmowano aż do ostatnich lat, stąd wielkość lokalnej populacji irbisów nie była znana - podkreśliło w komunikacie ministerstwo środowiska tego kraju. (PAP)

awl/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera