Uczelnie i instytucje

Prof. Piotr Stepnowski ponownie został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Gdańsk, 02.02.2023. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. PAP/Jan Dzban
Gdańsk, 02.02.2023. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski. PAP/Jan Dzban

Prof. Piotr Stepnowski w czwartek został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Gdańskiego na lata 2024-2028 - poinformowało biuro prasowe uczelni. Będzie to jego druga kadencja.

Wyboru dokonało w czwartek w tajnym głosowaniu Kolegium Elektorów w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. Stepnowski był jedynym kandydatem w wyborach władz uczelni na kadencję 2024-2028.

W wyborach wzięło udział 122 elektorów. Głosowanie odbywało się stacjonarnie. Za wyborem prof. Piotra Stepnowskiego na stanowisko rektora na kolejną kadencję głosowało 107 elektorów, 6 było przeciwko, a 9 wstrzymało się od głosu.

Jak podało biuro prasowe uczelni, przed czwartkowym głosowaniem Rada Uczelni oraz Senat UG zaopiniowały pozytywnie kandydaturę prof. Stepnowskiego. Społeczność akademicka miała okazję zapoznać się z dokonaniami rektora z poprzedniej kadencji i planami na następną na stronie wyborczej kandydata, a także podczas spotkań z nim na poszczególnych wydziałach oraz na spotkaniu w Bibliotece Głównej UG.

W skład Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego wchodzą Senatorowie UG stanowiący 50 proc. tego gremium oraz pozostali elektorzy reprezentujący wszystkie grupy społeczności akademickiej, wybrani na podstawie ordynacji wyborczej uczelni.

Prof. Stepnowski, cytowany w komunikacie podziękował społeczności akademickiej za zaufanie i za wszystkie głosy, które na niego oddano. "Uniwersytet Gdański jest dla mnie nie tylko moją Alma Mater, ale przede wszystkim nierozerwalną częścią mojego życia. Cieszę się, że tak duża część naszej społeczności akademickiej podziela moją wizję Uniwersytetu" - powiedział.

"Zrobiliśmy już bardzo dużo, wspólnie zbudowaliśmy na nowo markę uczelni otwartej, dostępnej, przyjaznej, rozwijającej się i mocnej naukowo, ale tez uczelni szanującej dobrą tradycję, pamięć tych, którzy ją współtworzyli i budowali jej fundamenty" - stwierdził.

Zaznaczył, że przed uczelnią kolejne wyzwania, dalsze wspieranie doskonałości naukowej, włączanie się w nurt nowoczesnej dydaktyki akademickiej, nieustanne wspieranie różnych przejawów umiędzynarodowienia, umacnianie naszych strategicznych partnerstw - SEA EU i Związku Uczelni Fahrenheita. "Jestem przekonany, że to, co udało nam się osiągnąć do tej pory, daje wspaniałą przestrzeń do twórczego i odważnego pokonywania tych wyzwań, do budowania Uniwersytetu, który po prostu bardzo lubimy i z którego jesteśmy dumni" - dodał.

Piotr Stepnowski urodził się 30 czerwca 1970 roku w Gdańsku. Tytuł profesora uzyskał w wieku 39 lat. Swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Gdańskim. Był m.in. prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą, dziekanem Wydziału Chemii.

Stepnowski jest światowym pionierem badań w zakresie wykrywania i oceny narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pozostałości leków czy tzw. cieczy jonowych. Współpracuje z szerokim gronem naukowców, także z ośrodków zagranicznych, m.in. z Niemiec, Francji czy Portugalii. Jest autorem i współautorem ponad dwustu artykułów, opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera