Uczelnie i instytucje

Śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z BUW przeniesione do Prokuratury Okręgowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna przekazał, że ze względu na międzynarodowy wymiar śledztwo w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zostało przeniesione do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Poinformował, że teraz śledztwem zajmują się specjaliści z Wydziału ds. Wojskowych. Dodał, że w trakcie śledztwa rektor UW zgłosił kolejne przypadki kradzieży, które miały miejsce od grudnia 2022 roku. Skradzione zostały dziesiątki oryginałów książek z biblioteki UW, zastąpionych atrapami.

"Choć skradzione książki nie są formalnie uznawane za zabytki, posiadają one wysoką wartość kulturową i unikatowy charakter. Specjalista z UW przeprowadził kwerendę zbiorów biblioteki, dostarczając spis pozycji wraz z ich szacunkową wartością kolekcjonerską. Aktualnie oszacowana wartość strat to około 0,5 miliona euro, jednakże trwający audyt w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego może skutkować zwiększeniem tej kwoty" - wyjaśnił prok. Banna.

Dodał, że podobne przypadki kradzieży miały również miejsce w krajach bałtyckich. "W styczniu bieżącego roku odbyło się spotkanie międzynarodowego zespołu prokuratorów w ramach Eurojust, który prowadzi ściganie sprawców podobnych przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Warszawie aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu, zdalnie biorąc udział w dyskusji" - przekazał.

Obecnie prokuratura zleciła ekspertyzy daktyloskopijne i genetyczne, a także kontynuuje przesłuchania świadków. "Postępowanie ma charakter rozwojowy i w jego ramach będziemy również aktywnie korzystać z możliwości współpracy z organami ścigania państw, w których dochodziło do podobnych przestępstw" - zaznaczył rzecznik prokuratury.

2 listopada zostało wszczęte śledztwo w sprawie kradzieży woluminów, do której doszło w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Prokuratura informowała wtedy, że do kradzieży książek doszło w dniu 16 października 2023 r. w czytelni BUW przy ul. Dobrej 6 w Warszawie. "Książki zostały wypożyczone przez kobietę i mężczyznę, i nie zostały zwrócone w całości. Pozostały tylko dwie z 10 zamówionych przez ww. książek oraz ich fascykuły" - przekazał wówczas prok. Banna.

Rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak w oświadczeniu wydanym dzień po rozpoczęciu śledztwa przekazał, że proceder kradzieży cennych pozycji z zasobów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego trwał prawdopodobnie od grudnia 2022 do 16 października 2023 r., choć mógł być rozpoczęty jeszcze wcześniej. W BUW potwierdzono obecność osoby podejrzanej o kradzież w bibliotekach łotewskich. Rektor przekazał wówczas, że skradziono ok. 80 pozycji, ale audyt jeszcze trwa.

Pod koniec października 2023 r. rektor UW odwołał dyrektor BUW.(PAP)

Marta Stańczyk

mas/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera