Uczelnie i instytucje

Lublin/ Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej obchodzi 80-lecie istnienia

Fot. Bartosz Proll/UMCS
Fot. Bartosz Proll/UMCS

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi w tym roku 80-lecie istnienia. W programie obchodów m.in. Kongres Marii Curie „Innowacja jest kobietą”, zjazd absolwentów, koncerty. Obecnie uczelnia kształci ok. 16 tys. studentów na blisko 90 kierunkach.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski podkreślił, że uczelnia będzie świętować swoje 80-lecie przez cały rok, ale kulminacja obchodów przypadnie na październik, kiedy odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Wydarzenie ma być połączone z posiedzeniem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz spotkaniem rektorów zrzeszonych w konsorcjum Alliance for European Universities ATHENA, którego UMCS jest członkiem od 2022 r.

„Przewidzieliśmy cały szereg wydarzeń trwających w poszczególnych miesiącach br. Program jest współtworzony przez pracowników, studentów, doktorantów i sympatyków naszego uniwersytetu (…) Poza sferą artystyczną i licznymi koncertami, które na nas czekają, przewidzieliśmy również bogaty program naukowy, dydaktyczny, popularyzujący zarówno nasz uniwersytet, jak i kulturę akademicką” – wyjaśnił rektor.

W programie obchodów jest m.in. międzynarodowy Kongres Marii Curie „Innowacja jest kobietą”, przyznanie tytułu doktora honoris causa prof. Małgorzacie Witko z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie, sesja z okazji 90. urodzin prof. Krzysztofa Pomiana „Twarze Uniwersytetu – doktorzy honoris causa UMCS”.

Zaplanowano również wydarzenia artystyczne, w tym premierę spektaklu muzyczno-literackiego o Marii Curie-Skłodowskiej pt. „Pierwiastki życia” w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka, a także koncerty: Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal oraz zespołu Henryka i Doroty Miśkiewiczów. Na początku października zorganizowany zostanie jubileuszowy zjazd absolwentów.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS przeszedł wiele reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy. Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło ponad 267 tys. absolwentów.

Obecnie na blisko 90 kierunkach studiuje ok. 16 tys. osób.(PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera