Misja CURiE: niszczenie materiałów widziane z balonu

Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska
Fot. materiały prasowe Politechnika Warszawska

Zbadać wpływ światła UV na próbki kompozytów oraz oddziaływanie promieniowania kosmicznego na panele słoneczne – to cele studenckiego projektu CURiE. Eksperymenty zrealizowane będą przy udziale balonu stratosferycznego w ramach międzynarodowego programu BEXUS.

O studenckim projekcie czytamy w komunikacie prasowym na stronie Politechniki Warszawskiej.

W ramach inicjatywy BEXUS studenci europejskich uczelni mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe z wykorzystaniem balonu stratosferycznego, który wynosi w powietrze zaprojektowane i skonstruowane przez nich urządzenia badawcze. To program realizowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną i Szwedzką Narodową Radę Kosmiczną, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego chce zrealizować dwa tematy badawcze. Po pierwsze chce zbadać wpływ promieniowania ultrafioletowego i jonizującego na materiały kompozytowe. Młodzi badacze chcą sprawdzić, jak przebiega degradacja powierzchni różnych materiałów oraz zmiany w ich strukturze - czytamy w komunikacie na stronie PW. Wykorzystane zostaną dwa zestawy próbek. Jeden z nich będzie narażony na działanie promieniowania, a drugi – kontrolny – pozostanie na Ziemi. Po zakończonym locie próbki zostaną poddane testom mechanicznym, a uzyskane rezultaty porównane z wynikami otrzymanymi z testów próbek kontrolnych.

Jak mają nadzieję studenci z PW, badania mogą przyczynić się do rozwoju bardziej wytrzymałych materiałów, które znajdą zastosowanie w przemyśle kosmicznym.

Drugim tematem badawczym jest wpływ promieniowania kosmicznego na panele fotowoltaiczne.

“Na promieniowanie kosmiczne w stratosferze, wielokrotnie wyższe niż przy powierzchni Ziemi, zostaną wystawione specjalnie zaczernione (osłonięte) polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Nie będą zatem dostarczać energii elektrycznej z energii światła widzialnego, spodziewane są za to sygnały elektryczne powstałe wskutek przechwytywania przez nie wysokoenergetycznych kwantów pochodzenia kosmicznego” – tłumaczy Dominika Pytlak ze Studenckiego Koła Astronautycznego, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Takie zjawisko przyczynia się do degradacji struktur krzemowych paneli, stopniowo obniżając ich sprawność, ale - jak czytamy w komunikacie PW - nie sposób tego zmierzyć na pokładzie satelitów. “Dzięki eksperymentowi będziemy w stanie określić jego natężenie, na przykład w kontekście zastosowań w detektorach promieniowania jądrowego czy bateriach gammawoltaicznych, oraz wpływ na proces degradacji paneli” – dodaje Dominika Pytlak.

Najintensywniejszym okresem dla 9-osobowego zespołu będzie lato. To czas składania i testowania urządzeń. Przez cały czas studenci mogą liczyć na pomoc ekspertów z ESA, którzy nie tylko nadzorują projekt, ale dzielą się wiedzą i przekazują cenne wskazówki.

“Kampania startowa planowana jest na październik. Nasz zespół odwiedzi Esrange Space Center zlokalizowane niedaleko Kiruny na północy Szwecji. Przez kilkanaście dni będziemy przygotowywać się do startu balonu" – mówi Dominika Pytlak. "Nie jest to jednak koniec pracy. Potem czeka nas analiza wyników i finalny raport” – zaznacza.

Zespół CURiE tworzą: Dominika Pytlak (liderka), Paulina Kucharczyk, Jakub Czerniej, Damian Legutko, Korneliusz Szałkowski, Karolina Styrna, Sandra Wąsowska, Mikołaj Salamon i Hubert Tronowski.

To szósty raz, kiedy członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego uczestniczą w programie BEXUS. Ostatnim zrealizowanym eksperymentem była misja TOTORO we wrześniu 2023 r.

Nauka w Polsce

lt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera