Odkryto planetę z jedną półkulą pokrytą lawą

Źródło: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
Źródło: NASA/Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

Kosmiczny teleskop TESS odkrył niedużą i bardzo młodą planetę zbliżoną wielkością do Ziemi i na bardzo małym dystansie okrążającą podobną do Słońca gwiazdę. Planeta ma najprawdopodobniej całą półkulę pokrytą płynna lawą.

W systemie z dwiema znanymi planetami - HD 63433 astronomowie, w ramach programu NASA TESS Hunt for Young and Maturing Exoplanets znaleźli trzeci, zaskakujący glob. TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) wykrywa tranzyty, czyli przejścia planet na tle tarczy macierzystej gwiazdy.

Kiedy naukowcy odjęli od zgromadzonych danych sygnały pochodzące od dwóch wcześniej znalezionych planet, dostrzegli sygnał świadczący o trzeciej.

Bliższe analizy pokazały, że kolejna planeta jest nieduża – ma rozmiar zaledwie 1,1 wielkości Ziemi, a gwiazdę tego samego typu co Słońce i o podobnej wielkości okrąża w 8 razy mniejszej odległości, niż Ziemia naszą dzienną gwiazdę.

Rok na tej planecie trwa więc zaledwie 4,2 ziemskich dni.

Co więcej, planeta jest cały czas zwrócona tą samą stroną w kierunku gwiazdy, co przy pozostałych parametrach oznacza, że po tej stronie panuje temperatura ponad 1200 st. C i najprawdopodobniej jedna półkula pokryta jest płynną lawą.

W tych warunkach na planecie raczej nie ma też wyraźnej atmosfery. Cały system jest przy tym niezwykle młody, jak mówią naukowcy – w wieku niemowlęcym. Wiek planety oceniany jest bowiem na 400 mln lat, podczas gdy Ziemia liczy 4,5 mld lat.

W dalszych badaniach naukowcy chcą się dowiedzieć więcej o ciemnej stornie nowo odkrytego globu i ewentualnej rzadkiej atmosferze, jeśli taka w ogóle istnieje.

Odkrycie planety to nie tylko ciekawostka, ale ma ono dużo szersze znaczenie.

„Małe skaliste światy to podstawowe miejsca, w których można sprawdzać teorie odnośnie formowania się i ewolucji planet” – piszą naukowcy. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera