Chiny/ 2023 był najcieplejszym rokiem w historii statystyk

14.07.2023 EPA/WU HAO
14.07.2023 EPA/WU HAO

Średnia temperatura w 2023 roku w Chinach wyniosła 10,7 stopnia Celsjusza, co czyni z niego najcieplejszy rok, odkąd prowadzone są takie statystyki – podały we wtorek chińskie media, cytując dane państwowego centrum ds. klimatu.

Agencja AFP podkreśla, że rok 2023 zostanie prawdopodobnie uznany za najcieplejszy również w innych częściach świata. Przypomina przy tym o nawiedzających Afrykę suszach oraz pożarach lasów nawiedzających Europę i Amerykę Północną.

Badacze oceniają, że ekstremalne zjawiska meteorologiczne stają się coraz częstsze i coraz bardziej dotkliwe z powodu zmian klimatu.

Średnia temperatura w Chinach w 2023 roku wyniosła 10,7 stopnia, bijąc rekord 10,5 stopnia ustanowiony dwa lata wcześniej – poinformowała państwowa telewizja CCTV.

W Pekinie w lipcu pobity został obowiązujący przez 23 lata rekord długości okresu upalnej pogody, gdy przez 27 dni z rzędu słupki rtęci wspinały się na ponad 35 stopni C. Z kolei w sierpniu w stolicy Chin odnotowano bezprecedensowe opady deszczu, które doprowadziły do śmierci kilkunastu osób.

Rekordy biła również zima. W Pekinie i niektórych innych miastach grudzień był najzimniejszy od 1951 roku, gdy zaczęto prowadzić statystyki. Temperatury w stolicy często spadały poniżej minus 10 stopni.(PAP)

anb/ adj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Bangladesz/ Deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

  • Źródło: Adobe Stock

    Słowenia/ Badanie: młodzi coraz mniej tolerancyjni, coraz bardziej szowinistyczni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera